Kaçınılmaz Son Kulüpler ve beIN Medya Anlaştı

Yayıncı Kuruluş ve Kulüpler Arasındaki Kavga Devlet Eli İle Sakinleşti

Bir ülke hayal edin aileler bebeklerine ilk kıyafet olarak sevdikleri kulübün formasını alıyorlar. Futbolu yediden yetmişe çok seviyorlar ve başarıya açlar. Ama bir ülke hayal edin futbol için şah damarı olan yayın gelirleri tek bir “yabancı” şirketin elinde.

Türk futbolunun kanayan yarası geleceği düşünülmeden yapılan anlaşmalar. Gerek futbolcu ile gerek sponsor gerekse de yayıncı kuruluş ile. Bilindiği üzer futbol kulüplerimizin yayın hakları yıllardır tek olan Digitürk’te idi. Ancak 2015 yılında Katar merkezli beIN Media’ya satıldı. Katar merkezli şirket Türk kulüplerine yıllık 500 milyon dolar yayın geliri dağıtacağına dair söz verdi.

Hikayemiz böyle başlarken, hiçbir kulüp neden yayın haklarımız tekel bir şirkette, neden TFF’nin reklam hakkı (Avrupa’da sosyal medya platformu olmayan tek lig Süper Lig) tek bir şirkete devredildi diye sormadı. Neden sorsun ki? Gelirlerinin yaklaşık yüzde 80’ini oluşturan yayın geliri için belki de hak ettiğinden daha fazla değer biçilen TFF liglerine verilmişti.

Sıcak parayı gören kulüplerimiz ilerde doğabilecek sorunların hiç birini ön göremedi. Zaten yıllık bir çuval dolusu para alacağız düşüncesi ile hareket eden takımlarımız alt yapıya değil de miladı dolmuş yaşlı futbolcular milyonlara Euro’luk sözleşmeler imzaladı ve sonunda “tık tık öten” saatli bomba patladı.

Ülkemizde mevcut olan ekonomik durum ve dövizin engellenemeyen yükselişinin ardından yayıncı kuruluş seyirciden “Türk Lirası” para kazanırken, takımlara döviz cinsinden ödemeye yapmaya dayanamadı ve ilk patlak verildi. Geçtiğimiz 410 milyon dolara inen yayın gelirinin üzerine TFF’nin aldığı karar sonucunda yayıncı kuruluşa danışılmadan ligimiz 21 takıma ulaştı. 18 parçaya bölünen pasta bir anda 21 parçaya bölünmek zorunda kaldı.

Korona virüsü bahane eden ve “TEKEL” olan yayıncı kuruluş sıcak para kendinde olduğu için kulüpleri sıkıştırdıkça sıkıştırdı. Sezon başında %25 ek indirime gitme talebinde bulunan yayıncı kuruluş ile bunu kabul etmeyen kulüpler arasında çıkan anlaşmazlık çözülemez hale geldi ve Süper Lig’de ve TFF 1. Lig’de oyuncular 13’üncü 15’inci haftada alınan protesto kararını uygulayarak, oynadıkları maçların ilk 60 saniyesi hareket etmediler. Yayıncı kuruluş ise önce bu anları ekrana yansıtmadı ardından ise “Açıklama Savaşları” başladı.

Gerek yayıncı kuruluş, gerek TFF gerekse de Kulüpler Birliği Vakfından ardı ardına ödemeler hakkında açıklamalar geldiyse de sorun çözülemez bir hale geldi. Yayıncı kuruluşun istediği indirim kabul edilmeyip kulüpler de parasını isteyince (yayın geliri olmadan borçlarını ödeyemeyen kulüplerimizin faizli borçları arttıkça arttı) devlet olaya el attı.

Katar ile ikili ilişkilerine önem veren devletimiz yayıncı kuruluşun talep ettiği %25’lik indirimi cebinden ödeyerek takımlar ile yayıncı kuruluşun arasını yaptı. Merak edenler için anlaşma bu yazının ilerleyen kısımlarında yer alacaktır.

Dereyi Görmeden Paçaları Erken Sıvayanların Hazin Sonu

Yayıncı kuruluştan ilk anlaşma gereğince gelecek devasa (belki de hak ettiğinden daha fazla) gelire güvenen ve har vurup harman savuran kulüplerimiz yayın gelirini TL cinsinden almaya başlayıp döviz artarken, oyunculara Euro cinsinden ödemeye yapmaya başlayınca yaptıkları hatayı fark ettiler ancak iş işten çoktan geçmişti.

Beşiktaş Başkan Ahmet Nur Çebi yaptığı açıklamalarda geçmişten gelen borçlar için “ben hiçbir borçlanma yapmasam bile, iğne iplik almasam bile, geçmişten gelen borçların finansal yükü sebebiyle 2022 Mayıs’ında kulübü bıraktığımda borcum 3.3 milyar TL’den, 4.2 milyar TL’ye çıkacak. Geçmişte niye yapılmış, yayıncıdan gelecek paraya güvenilmiş, har vurup harman savrulmuş…” sözleri ile olayı aslında çok güzel özetliyor.

Yayıncı Kuruluş İle Yapılan Güncel Anlaşma

Türkiye Futbol Federasyonu’ndan yapılan açıklamada “Türkiye Futbol Federasyonu ile Süper Lig ve TFF 1. Lig yayın haklarını elinde bulunduran Digiturk beIN MEDIA GROUP arasında 2020-2021 sezonuna ilişkin sözleşme imzalanmıştır. 17 Kasım’daki mutabakat anlaşmasının ardından yapılan görüşmeler sonucunda, devam etmekte olan 2020-2021 sezonuna ilişkin anlaşılan ilk taksit tutarı Federasyonumuza bugün (29 Aralık 2020) ödenmiş olup, kulüplerimizin hakkedişleri yarın itibari ile hesaplarına yatırılacaktır.

İş ortağımız Digiturk ile yapılan görüşme sürecine katkı sağlayan ve desteğini esirgemeyen başta Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na, Digiturk ve beIN MEDIA GROUP CEO’su Sayın Yousef Al-Obaidly’e, Süper Lig Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Sayın Mehmet Sepil, 1. Lig Kulüpler Birliği Derneği Başkanı Sayın Murat Sancak, 2 ve 3. Lig Kulüpler Birliği Derneği Başkanı Volkan Can ve tüm kulüp başkanlarımıza, Covid-19 salgının etkileri nedeniyle olağanüstü dönemden geçtiğimiz günlerde gösterdikleri sabır ve iş birlikleri için teşekkür ediyoruz.

Türk futboluna uzun yıllardır kaynak aktaran Digiturk ile imzalanan sözleşmenin futbolumuz ve kulüplerimiz için hayırlı olmasını diler, kamuoyunun bilgisine sunarız.” ifadeleri yer almıştır.