Galatasaray’ın Yeni Golcüsü Mostafa Mohamed

Galatasaray’ın Yeni Golcüsü Mostafa Mohamed

17 Şubat 2021 Kapalı Yazar: 4x4FutbolGuncel

Galatasaray, şampiyonluk yarışı içerisinde yer aldığı sezonun ara transfer döneminde eski futbolcusu Henry Onyekuru, DeAndre Yedlin ve Gedson Fernandes gibi isimleri kadrosuna katmıştı. Bir yandan da golcü arayışlarını sürdüren sarı kırmızılı takım, aradığı golcüyü Mısır’da bulmuştu.

Takımda forvet mevkinde oynayan Senegalli Mbaye Diagne’nin İngiltere Premier Ligi takımlarından West Bromwich Albion takımına kiralık olarak gönderilmesinin ardından Galatasaray, Mısır’ın Zamalek takımından golcü futbolcu Mostafa Mohamed’i satın alma opsiyonu ile birlikte 1.5 yıllığına kiralayarak kadrosuna katmıştı. 

Mısır Basınından Flaş İddia

Ara transfer döneminde Galatasaray’a transfer olan Mostafa Mohamed için Mısır basınında ortaya çıkan  haberlerle birlikte flaş bir iddia ortaya atıldığı öğrenildi.  Çıkan haberlerde Zamalek takımının Mostafa Mohamed için futbolcunun kiralık süresi boyunca hangi takım daha yüksek verirse o takıma göndereceği iddia edildi.

Fakat bilindiği üzere sarı kırmızılı takım Mısırlı futbolcuyu satın alma opsiyonu ile birlikte kiraladığı için, böyle bir kararın gerçekleşmesinin zor olduğu dile getirildi. Öte yandan edinilen bilgilere göre Galatasaray, Mostafa Mohamed’i 1.5 yıllığına satın alma opsiyon ile birlikte kiralandı ve kira bedeli olarak 2 milyon dolar ödendi.

Bu yüzden bu 1.5 yıllık süre içerisinde iddia edildiği gibi herhangi bir takımın bonservis bedelini ödeyerek takımına katması söz konusu değil. Çünkü futbolcu, Galatasaray’a satın alma opsiyonu ile transfer edildi. Ayrıca sarı kırmızılı kulüp, ara transfer döneminde kadrosuna kattığı Mostafa Mohamed’in satın alma opsiyonunu 1 Temmuz 2022’ye kadar kullanım hakkına sahip.

Mostafa Mohamed’in Kap Bildirimi

Galatasaray, Mısır’ın Zamalek takımından satın alma opsiyonu ile birlikte 1.5 yıllığına kiralamış olduğu golcü futbolcu Mostafa Mohamed için yaptığı KAP bildiriminde futbolcu ve futbolcunun kulübü Zamalek ile 2020 – 2021 ve 2021 – 2022 sezonları için geçici transfer konusunda anlaşmaya varıldığını belirtmişti.

Ayrıca Zamalek’e yapılan net geçici transfer ücretinin 2.000.000 USD tutarında olduğu yazılmıştı. Buna ek olarak 01.07.2022 tarihine kadar Galatasaray’ın Mısırlı futbolcuyu 4.000.000 USD transfer bedeli ile satın alma opsiyonunun olduğu ifade edilmişti. Öte yandan futbolcunun maaşı ile ilgili ise 2020-2021 sezonu için net 400.000 USD verileceği, 2021-2022 sezonu için ise net 725.000 USD transfer ücreti ödeneceğinin bilgisi paylaşıldı.