Fenerbahçe’de Mesut Özil Sistemi

Fenerbahçe’de Mesut Özil Sistemi

17 Şubat 2021 Kapalı Yazar: 4x4FutbolGuncel

Süper Lig’in 2020 – 2021 sezonuna mutlak şampiyonluk parolası ile başlayan Fenerbahçe, bu hedefini gerçekleştirmek adına lige sezon öncesinde yapmış olduğu 18 transfer ile takımını adeta baştan aşağı yenileyerek başlamıştı.

Süper Lig’in ilk yarısını üst sıralarda tamamlayan sarı lacivertliler, ara transfer döneminde de yaptığı nokta atışı transferler ile birlikte kadrosunu iyice güçlendirmişti.

Dünyaca ünlü yıldız futbolcu Mesut Özil başta olmak üzere, Bright Osayi Samuel, Attila Szalai ve İrfan Can Kahveci gibi isimleri ara transfer döneminde renklerine bağlayan Fenerbahçe, önemli futbolcularının yaşamakta olduğu sakatlıklara rağmen lider konumunda bulunan takım ile aynı puana sahip.

25 haftanın geride kaldığı Süper Lig’de 51 puan toplayan Sarı Kanarya, ligdeki son haftalarını Luiz Gustavo, Dimitris Pelkas ve İrfan Can Kahveci gibi etkili ve önemli futbolcularından yoksun geçirdi. Ayrıca geçtiğimiz hafta ilk kez 11’de sahaya çıkan yıldız futbolcu Mesut Özil ise günden güne takıma olan adaptasyonunu ve maç eksiğini kapatmaya çalışıyor.

Sakatlıkları bulunan başarılı futbolcuların takıma geri dönmesi ile beraber teknik direktör Erol Bulut, bu yıldız isimleri kapsayan özel bir taktik uygulamanın planlarını yapıyor.

Kalabalık Bir Orta Saha

Fenerbahçe’de hem sezon öncesinde hem de ara transfer döneminde özellikle orta saha bölgesine yapılan trasnferlerin ardından o bölge için oldukça fazla alternatif içeren bir kadroya sahip olmuştu.

Orta saha bölgesi için sezona Luiz Gustavo, Ozan Tufan, Jose Sosa, Mert Hakan Yandaş ve Dimitris Pelkas gini futbolcularla başlayan sarı lacivertliler, ara transfer döneminde o bölgede yer alan futbolcuların arasına Mesut Özil ve İrfan Can Kahveci’de eklendi. Bu kabalık orta sahanın ortaya çıkmasının ardından akıllara gelen ilk soru o bölgede hangi futbolcuların ne şekilde oynayacağı oldu.

Bu bağlamda, Fenerbahçe teknik direktörü Erol Bulut, o bölgede yer alan bütün yıldız isimleri kullanabileceği bir sistem üzerinde çalıştığı bilgisi edinildi. Aynı anda bütün futbolcuları oynatmak isteyen Erol Bulut, İngilzler’in ‘Diamond’ (elmas) adını verdikleri 4 – 4 – 2 düzeniyle sahaya çıkmayı planladığı öğrenildi.

Fenerbahçe’de Yeni Sistem

Sarı lacivertli takımda sakatlıkların sona ermesinin ardından teknik direktör Erol Bulut, sahaya yeni bir sistem sürmeyi planlıyor. Diamond adı verilen bu sistemde hem Dimitris Pelkas’ı hem Mesut Özil’i hem de İrfan Can Kahveci’yi aynı anda oynatmayı planlayan teknik direktör Erol Bulut, bu isimlerin arkasında Luiz Gustavo ve Ozan Tufan’a görev vererek savunmada yaşanabilecek sıkıntıların da önüne geçmeyi hedefliyor.

Başka bir deyişle, bu yeni sistemde dörtlü savunmanın hemen önünde Luiz Gustavo, onun önünde Ozan Tufan ve İrfan Can Kahveci, bu ikilinin önünde 10 numara pozisyonunda Mesut Özil, 10 numaranın önünde ise iki adet forvet yer alacak ve bunlardan biri Dimitris Pelkas olacak. Böylece bütün önemli isimlerinden faydalanmayı planlayan Erol Bulut, sakat futbolcuların takıma dönmesinin ardından bu sistemi hayata geçirebilecek.