Galatasaray’ın Olaylı Zemininin Detayları

Galatasaray’ın Olaylı Zemininin Detayları

10 Mart 2021 Kapalı Yazar: 4x4FutbolGuncel

Spor Toto Süper Lig’in 29. Haftasında kendi evinde Sivasspor’u ağırlayan Galatasaray’ın maç sonrasında saha zemini olay olmuştu. Galatasaray ekibi ısrar ve kıyametle kendi evlerinde oynanacak maçları TFF’ye Atatürk Olimpik Stadı’nda oynamak istediklerini belirtseler de bu talepleri olsa da hem TFF hem de o stadı kullanan Fatih Karagümrük ekibinden olumlu yanıtlar gelmedi.

Böylece Galatasaray iç sahada oynayacağı maçları yine kendi sahasında oynamak durumunda kalacak. Son olarak kendi evinde apırladığı Sivasspor maçından 2-2 beraberlik ile sahadan ayrılan sarı kırmızılı ekip bu maç sonucununda saha zemininden kaynaklandığını maç sonrasında verdikleri röportajlarda belirtti.

Galatasaray için 2 puan kayıp olan karşılaşma sonrasında Galatasaray Teknik Heyeti ve futbolcuların neredeyse tamamı sahanın zeminin çok kötü olmasından yakındı. Özellikle maç sonrası yayıncı kuruluşa herkesin yaptığı açıklamalar bir yana Younes Belhanda’nın açıklaması bir yana. Belhanda’nın açıklaması tüm gündeme bomba etkisi yarattı ve bir anda konu zeminden çok açıklama doğru bile olsa Belhanda’nın üslubu ve sözlerindeki tavır oldu. Peki gerçekten tüm oyuncular, spor yorumcuları ve teknik heyetin ağzından düşürmediği kadar olay olan Galatasaray zemini neden, nasıl ve ne zaman bu hale geldi ve oynanamayacak kadar kötü bir hal aldı?

Saha Durumunun Olası Nedenleri

İç sahada oynanan Demir Grup Sivasspor maçında 90 dakika boyunca birlikte bir kez daha gündem Galatasaray’ın stadyumu olan Türk Telekom Stadı’nın zeminin neden bu kadar kötü olduğu oldu. Özellikle İstanbul’da yağan kar yağışlarından sonra saha zeminin bu hale gelmesi o zamanlardan bu yana oldukça artan tepkilerle konunun büyümesine neden oldu.

2021 yılında Şubat ayının ikinci haftasında İstanbul’da başlayan ve yağan oldukça şiddetli kar yağışı, sarı kırmızılı takımı ve sahasını mahvetti. Özellikle de o tarihlerde yani 14 Şubat tarihinde oynanan Kasımpaşa SK maçında stadın zeminin balçık halde olması olay yaratmıştı. Özellikle o maçta Mostafa Mohamed’in penaltı kullanmadan önceki fotoğraflara yansıyan karaler hem sahanın kötü olduğunun tüm gerçekleri ile kameralara yansıması hem de aslında geriye dönüp baktığımızda ikonik bir hale gelen bir kare oldu.

O gün sonrasında birçok işlem yapıldı, sahanın düzeltilmesi için ciddi bir çalışma ve organizasyon yapılmış olsa bile TT Arena sahasının zemini istenilen seviyeye getirilemedi ve bu kötü sonuç iç sahada oynanan her maçta sarı kırmızılı takımın gündemine geliyor. Çünkü oynanan her maçta saha iyileşmedi ve pas kültürü ile bir oyun oynayan Galatasaray için o balçık haline gelmiş olan sahada top sürüklemek pas ile oyun kurmak işkence haline dönüştü.

Türk Telekom Stadı’nın bu durumunun ve düzeltilememesinin nedeninin ise ilk yapıldığı dönemden kaynaklı bir sorun olduğu düşünülüyor. Uzmanlar sahanın yapım aşamasında su miktarının hesaplanmasına kadar bazı hataların yapıldığını düşünüyor. İşte zeminin bu halde olmasının olası nedenleri;

  • Sahada yer alan çimin altına tercih edilen materyalin törf yerine kar suyunun da drene olabileceği kum kullanılmamış olması.
  • Drenaj kanallarının yanlış seçilmesi ve metrekareye düşen su miktarının yanlış hesaplanması.

Takımın Sahaya Tepkisi

Sivasspor karşılaşması sonrasında gelen tepkiler; Fatih Terim saha içerisinde topun kendilerine mi yoksa rakip takıma mı sekeceğini kestirmenin zor olduğunu belirtirken, Younes Blhanda sahaya çare bulunması gerektiğini, gerekirse dünyanın en iyi bahçıvanının getirilmesi gerektiğini, sahanın durumundan kaynaklı olarak istedikleri oyunu çıkaramadıklarını söyledi. Babel ise sahanın oynanılan futbolu büyük oranda etkilediğini söyledi.

Özellikle Younes Belhanda maç sonrasında yayıncı kuruluş beIN Sports ile yaptığı açıklamada bozuk zeminden dolayı tüm Galatasaray yönetimi hedef alan sözleri oldukça sert bulundu ve tüm spor dünyasında, spor haber köşelerinde ve tabii ki de Galatasaray yönetiminin gündemine bir anda bomba gibi düştü. Tüm bu bomba etkisinden sonra Belhanda takımdaki geleceğini düşünmek zorunda olduğu gerçeği işe yüzleşti ve var olan açıklaması ile ilgili sosyal medya hesabından bir açıklama yayımladı. Belhanda o gün maç sonrasında yaptığı açıklamaların, sözlerinin yanlış anlaşıldığını belirten bir yazı paylaştı. Belhanda’nın durumu bu açıklamalar sonrası iyice sallantıya geçti ve sonuç ne olacak oldukça merak ediliyor.