Galatasaray’ın Borcu Tam 2 Milyar 123 Milyon TL

Galatasaray Kulübü’nün aralık ayı divan kurulu toplantısı yapıldı. Galatasaray Kulübü’nün sahip olduğu borç resmi olarak açıklandı. Sarı kırmızılı kulübün borcu tam 2 Milyar 123 Milyon TL.

Divan Kurulu Başkanı Eşref Hamamcıoğlu’nun yurt dışında olması nedeni ile toplantı Aykutalp Derkan yönetti. Toplandı yeni tip korona virüs (covid-19) tedbirleri nedeni ile video konferans şeklinde yapıldı.

Kulüp Toplam Borcunu Açıkladı

Kaan Kançal, toplam borcun 2 milyat 123 milyon lira olduğunu açıkladı. Kaan Kançal kulüp borçları ile ilgili,

Galatasaray Spor Kulübünün bağımsız denetimden geçmiş 30 Eylül itibarıyla net borcu, 1 milyar 462 milyon liradır. Bu net borç, konsolide finansal borcumuzdan kasadaki paramızın düşmüş hali. Bir de bunun üzerine 398 milyon lira finansal borç benzeri dediğimiz bir kalem ekliyoruz.

Bu finansal bir borç değil ama işletme sermayesi açığından dolayı vadesi gelmesine rağmen uzun süre ödeyemediğimiz piyasa tarafından fonlanan borcumuzun finansal borç olarak algılamamızdan kaynaklanıyor. Bunu da koyduğumuzda konsolide borcumuz 1 milyar 860 milyon lira.

Bir de net işletme sermayesi kalemimiz var. Bu da 263 milyon lira ekside. Bunları topladığımızda Galatasaray Spor Kulübünün 30 Eylül itibarıyla toplam borcu, 2 milyar 123 milyon lira.” Açıklamalarını yaptı.

Kaan Kançal toplantıda divan kurulu üyesi olarak yer aldığını kendisinin yönetim kuru üyesi olmadığını belirtti. Öte yandan korona virüs salgının kulüp gelirlerini nasıl etkilediğini açıkladı. Salgın döneminde isim, reklam, sponsorluk haklarının ekonomik daralmadan dolayı sıkıntılı bir süreçten geçtiğini belirten Kançal sözlerine,

“Beş ana gelir kalemimiz var. Salgın ile yayın gelirlerimizde sıkıntılar oldu. İsim, reklam ve sponsorluk haklarında ekonomik daralmadan dolayı sıkıntılar var ancak sponsorlarımızla iyi ilişkilerimiz mevcut. Gişe hasılatımız tamamen bitti.

Pandemiden dolayı mağazalarımız kapandı. Bayilerimize destek olmak amacıyla bazı malları geri aldık. Bu sezon UEFA kupalarına gidemedik. UEFA, bize bir önceki sezondan hak ettiğimiz gelirlerin bir kısmını ödeyemeyeceğini belirten bir mektup yazdı.” Şeklinde devam etti.

“Kısa sürede bunları ödeyebilmemiz mümkün değil.”

Kısa süre içerisinde bu kadar borcu ödemelerinin imkansız olduğunu belirten Kançal TBB ile imzaladıkları ilk yapılandırma anlaşmasına değindi. “Mayıs 2019’da Sportif AŞ’nin kısa vadeli borçları 620 milyon lira civarındaydı. Bunları ödeyebilmemiz mümkün değil. Bu nedenle bir yapılandırmaya gittik ve kısa vadeli borçları 320 milyon liraya kadar indirdik.

Bu arada Florya’nın geri alınması, vadesi geçmiş borçları kapatabilmek için aldığımız ilave 250 milyon ve derneğin üzerinden 107 milyon üstlenmemizle Sportif AŞ’nin finansal borçları 899 milyon liradan 1 milyar 414 milyon liraya yükseldi. Birinci yapılandırmada bu borcun 1 milyar 346 milyon lirasını yapılandırdık. Bu yapılandırma sayesinde bilançolarımızda olumlu etkilerini gördük.” ifadelerini kullandı.