Galatasaray’da Şok

Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu’na Sevk Edilen Fatih Terim’e 5 Maç Ceza

18 Aralık 2020’de Süper Lig’de oynanan Fatih Karagümrük – Galatasaray karşılaşmasında 69’uncu dakikada yaşanan pozisyonun ardından itirazları sebebi ile Fatih Terim kırmızı kart görmüştü. Aynı maçta 90 + 14’de sarı kırmızılı ekipten Marcao ise sportmenliğe aykırı hareketten doğrudan kırmızı kart gördü.

21 Aralık 2020’de PFDK’ya sevki gerçekleştirilen Fatih Terim ve Marcao’nun aldığı cezalar ise belli oldu. 67 yaşındaki tecrübeli teknik adam Fatih Terim’e “İhraç öncesi müsabaka hakemine yönelik sportmenliğe aykırı hareketi” sebebiyle 1 maç, “İhraç sonrası müsabaka hakemine yönelik sportmenliğe aykırı hareketleri” nedeniyle 2 maç, “Tedbire uymama eylemi” sebebiyle de 2 maç olmak üzere toplamda 5 resmi maç ve bu üç eylem içinse yine toplamda 55 bin 500 lira para cezası verildi.

Fatih Terim’e verilen 5 maçlık ceza onanırsa, tecrübeli teknik adam kariyeri boyunca 36 maç takımından uzakta kalarak toplamda 1 sezondan fazla ceza almış olacak.

Fatih Terim’in Tahkim Kurulu’na itiraz edeceği ve duruşmalı savunma talebinde bulunacağı dile getirildi. Fatih Terim Tahkim Kurulu’na bizzat kendisi savunma yapacak.

Başarılı savunma oyuncusu Marcao’ya ise “Rakip takım sporcusuna yönelik sportmenliğe aykırı hareketi” sebebiyle 1 maç ceza verildi. Göztepe maçında forma giymeyen futbolcu Trabzonspor karşılaşmasında görev alabilecek.

Fatih Terim Hakeme Ne Dedi?

18 Aralıkta oynanan Fatih Karagümrük – Galatasaray karşılaşmasının 69’uncu dakikasında yaşanan pozisyonda Arda Turan itirazları sebebiyle sarı kart görmüş ardından ise oyunun geride kalan süresinde hakem hataları sonucunda sabır ve anlayış katsayısı yok edilen Fatih Terim hakeme itirazda bulundu.

Fatih Terim maçı katlettiğini düşündüğü hakem Mustafa Öğretmenoğlu’na “Sen futbolu bilmiyorsun futbolu. Akşama ailene anlat Fatih hocayı attım diye. Sen bekçi bile olamazsın. Terbiyesiz, ahlaksız… Sen nasıl hakemsin ulan Mustafa Öğretmenoğlu.” sözlerini söylemişti.

Tahir Kum’dan Şok Açıklamalar

Fatih Terim’e verilen 5 maçlık ceza hakkında açıklamalarda bulunan Hürriyet Gazetesi yazarı Tahir Kum şok açıklamalarda bulundu. Tahir Kum “Bunun birkaç sebebi var bir tanesi şudur; aynı kurul aynı kişiye(Fatih Terim’e) geçen sezon başında ‘sadece bize karşı organize işler var’ demesinden dolayı 4 maç ceza kesmişti.

Kim için, ne için ve kime söylendiği belli olmayan üstü kapalı bir sözdü. Bugün ise aynı kurum yine aynı kişiye 2-3 kural ihlalinden dolayı 5 maç ceza verdi ve bunun hiçbir savunması olamaz.

Bir değişiklik olmaz yani olmaması lazım, sadece bir eyleminin minimum dört maç ceza olduğu yerde üç tane farklı eyleme karışan Fatih Terim’e beş maç ceza verilmesi komik. Mesela bir kişi sahaya girerse cezası dört maçtır acaba burada kurul hangi gerekçeyle Fatih Terim’e indirim uyguladı, Fatih Terim sahaya girerek birisinin canını mı kurtardı burada bir iyi niyet yok.

Birisi hakeme; ‘Cibiliyetsiz, karaktersiz sen adam değilsin’ diyorsa ve sadece bir maç ceza alıyorsa demek ki bu sözler o kurul için hakaret değilmiş…” sözleri ile verilen ceza hakkındaki fikrini dile getirdi.

Galatasaray Cephesinden Açıklama

Galatasaray resmi internet sitesi üzerinden yaptığı “Herkes için adalet istiyoruz” başlıklı açıklamasında “Türkiye Futbol Federasyonu Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu’nun, teknik direktörümüz Fatih Terim’e verdiği beş maçlık ceza hakkaniyet ölçülerine uygun değildir.

  Söz konusu kararın, adil ve kamuoyu vicdanına uygun şekilde verilmesi amacıyla Türkiye Futbol Federasyonu Tahkim Kurulu’na kulübümüz tarafından gerekli başvuru yapılacaktır.

Türk futbolunun üzerinde çirkin oyunların oynandığı şu günlerde, emsallerine göre verilen beş maçlık ağır cezanın Galatasaray’ı şampiyonluk yürüyüşünden uzaklaştırmak amaçlı yapılan maksatlı ve beyhude bir çalışma olduğu aşikârdır.

Bu cezayla birlikte, Covid-19 karantinası biter bitmez, idmansız şekilde Fatih Karagümrük – Galatasaray maçına verilen hakemin hangi maksatla atandığı açıkça ortaya çıkmıştır.

Camiamız, bu senaryoyu bir yerlerden hatırlamaktadır. Adalet ve hukuk ekseninde mücadelesini sonuna kadar sürdürecek olan camiamız kirli düzeni bozacaktır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.” ifadelerine yer verdi.