Galatasaray’da Fatih Terim Tartışmaları

Süper Lig’in 16’ıncı haftasında Sivasspor’a 1-0 mağlup olan Galatasaray bu sonuçla birlikte üst üste 5’inci maçından da puan kaybıyla ayrılırken, Avrupa Ligi’nde gösterilen başarılı performansa rağmen Süper Lig’de takımın sezona havlu atmış olması teknik direktör Fatih Terim’le alakalı olarak tartışmalara neden oldu.

Fenerbahçe maçında yaşananlar nedeniyle toplamda 6 maç ceza alan tecrübeli teknik direktörün yine saha kenarında olmadığı bir maçta yaşanan puan kaybı, tartışmaların daha da yüksek sesle yapılmasına sebebiyet veriyor.

Büyük Bir Figür: Fatih Terim

Galatasaray’ın ve Türk futbolunun efsanevi teknik direktörü Fatih Terim ile alakalı her zaman olduğu gibi bu sezon da tartışmalar devam ediyor. Türkiye’nin en başarılı teknik direktörü olmasına rağmen çeşitli sezonlarda gösterdiği kötü performans nedeniyle yükselttiği çıtaya kendisi de ulaşamadığı konusunda eleştirilen Fatih Terim, Galatasaray’da bir hocadan çok daha fazlasını ifade ediyor.

Galatasaray’ın merhum başkanı Mustafa Cengiz döneminde yaşadığı tartışmalar sonrasında takımdan ayrılması söz konusu olan Fatih Terim’in Galatasaray için ifade ettiği anlam son başkan Burak Elmas’ın seçim vaatlerinden kolaylıkla anlaşılabilir. Hatırlanacağı üzere, birçok başkan adayı ile yarışan Burak Elmas, Fatih Terim ile yola devam edileceğini vaat eden tek başkan olmuş ve bu vaadin seçimi kazandırdığına dair yorumlar yapılmıştı.

Galatasaray’ın sportif anlamda Türkiye’nin en başarılı kulübü olduğu ve başarı konusundaki alışkanlığın taraftarlar tarafından her yeni sezonda yenilendiği bir camiada teknik direktörlük yapan Fatih Terim, bu sezon girilen yapılanmada taraftarı da ikna edebilecek tek figürdü.

Yaptığı basın açıklamasında geleceğin kadrosunun kurulacağını ve 3 sezon boyunca başarısızlıkların yaşanabileceğini ifade eden teknik adam Fatih Terim’den bir başkası olmuş olsa belki de bu yapılanma hiçbir zaman yaşanamayabilirdi.

Terim İstifa Etmeli Mi?

Bununla birlikte Süper Lig’de alınan kötü sonuçlar ve Galatasaray’ın daha 16’ıncı haftada lige havlu atmış olması, Avrupa’da alınan başarılı sonuçlara rağmen halen daha Fatih Terim’in istifasına dair yorumlar yapılmasına neden oluyor.

Fenerbahçe maçında sahada yaşanan olaylar nedeniyle 6 maç ceza alan Fatih Terim’in aldığı cezanın takımı yalnız bırakmak anlamına geldiğine dair yorumlar yapılırken, özellikle son 3 sezondan bu yana takımın net bir performans sergileyemiyor olması istifa taraflısı kişilerin daha da yüksek sesle konuşuyor olmasını sağlıyor.

Fatih Terim, Türk futbolunda her zaman tartışmalı olan bir figür olarak bilinen ancak yaşadığı başarılar ve karizmatik yapısıyla bu tartışmaların üstesinden gelebilen bir teknik direktör. Bu sezonda da devam eden tartışmalarda Terim’i istifaya çağıran taraftarların karşısına sunulan argüman olan UEFA Avrupa Ligi performansı da tam olarak bu tartışmaların nasıl üstesinden gelinebildiğini gösteriyor.

Süper Lig’de oynadığı maçlarda üst üste puan kayıpları yaşayan Galatasaray’ın UEFA Avrupa Ligi’nde harika bir performans göstermesinin kaynağı ise yine Fatih Terim’in kendisiymiş gibi gözüküyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir