Galatasaray PSV Eindhoven’ı Nasıl Eleyebilir

Galatasaray PSV Eindhoven’ı Nasıl Eleyebilir

23 Temmuz 2021 Kapalı Yazar: 4x4FutbolGuncel

Galatasaray, UEFA Şampiyonlar Ligi kapsamın ikinci ön eleme turu müsabakasını Hollanda ekiplerinden PSV Eindhoven ile gerçekleştirdi. Cimbom, Philips Stadı’nda oynanan müsabakadan 5 – 1 mağlup ayrıldı. Ülkemizi temsil eden Sarı Kırmızılıların tur atlama şansı, bu yenilgi sonrası çok sayıda ihtimalin aynı anda gerçekleşmesine kaldı. İşte Galatasaray’ın turu atlama ihtimallerine dair tüm detaylar…

Aslan, 21 Temmuz 2021 Çarşamba akşamı PSV Eindhoven ile rakibin sahasında karşılaştı. İspanyol hakem Alejandro Hernandez tarafından yönetilen müsabakada Sarı Kırmızılılar, Emre Kılınç’ın 42. dakikada meşin yuvarlağı ağlar ile buluşturmasının ardından 5 – 1 mağlup oldu. Şampiyonlar Ligi ikinci eleme turunun rövanş maçı 28 Temmuz 2021 Çarşamba akşamı saat 21.00’da gerçekleşecek. Şu an için Galatasaray, PSV Eindhoven’ı nasıl yenecek ve daha da önemlisi nasıl tur atlayabilir sorularının cevabı akılları meşgul ediyor.

Deplasman Golü Kuralı Uygulanabilir Mi?

UEFA, aldığı yeni kararlara göre önümüzdeki sezon itibari ile deplasman golü kuralını geçersiz kıldı. Şampiyonlar Ligi de dahil olmak üzere UEFA’nın düzenlediği her maç için bu kural kalktı. Alınan kararlara göre iki rakip takım aynı skora sahip ise müsabaka, 15 dakikalık uzatmalara gidecek. Uzatmalarda da herhangi bir gol olmadığı takdirde maçın sonucu penaltı vuruşları ile belli olacak.

Deplasman golü kuralı, kazananın belirlenmesi için çift maçın oynandığı turlarda devreye giriyordu. Kurala göre eğer iki müsabaka boyunca atılan goller eşit ise deplasmanda en çok golü atan takım, galip sayılıyordu. 1965 senesinden beri yürürlükte olan deplasman kuralı, fazlasıyla eleştirildiği ve artık gerek görülmediği gerekçesi ile 2021 – 2022 sezonundan itibaren kaldırıldı.

Galatasaray Nasıl Tur Atlayabilir?

Bilindiği üzere deplasman golü kuralı artık geçerliliğini kaybetti. 2020 – 2021 sezonu itibari ile bu kural sona erdi. Dolayısıyla eğer Sarı Kırmızılı futbolcular, gelecek hafta Çarşamba (28 Temmuz 2021) günü saat 21.00’da oynanacak rövanş karşılaşmasında 4 fark atarak galip pozisyonuna yükselir ise maç uzayacak. Cimbom’un turu atlaması için İmparator Fatih Terim ve oyuncuların en az 5 fark ile mağlup olması gerekiyor.