Futbol Hikâyeleri Kadar Güzel

Posted by

Değerli okurlar sizi bundan yaklaşık 18 yıl öncesine 25 Mayıs 2003 tarihine götüreceğim. Fakat öncelikle futbol hakkında küçük bir değerlendirme yapalım. Biz insanoğlu neden bu oyunu diğerlerinin üzerinde bir tutku ile seviyoruz?

Derbi Hikâyeleri Bambaşka

Değerli okurlar sizi bundan yaklaşık 18 yıl öncesine 25 Mayıs 2003 tarihine götüreceğim. Fakat öncelikle futbol hakkında küçük bir değerlendirme yapalım. Biz insanoğlu neden bu oyunu diğerlerinin üzerinde bir tutku ile seviyoruz?

Evet, soruyu okuduğunuzda aklınızda canlanan bir ton anı olduğunu biliyorum. Evde formalarını giymiş 2002 Dünya Kupasına gittiğinizi ya da 2000 yılında UEFA kupasını gördüğünüzü hatta 2003 yılında “Sergen attı, şampiyonluk geldi” sözünü kulaklarınızda duyar gibiyim. Saymakla bitiremeyeceğimiz kadar çok olan tüm bu hikayeler futbolu futbol yapan yegâne etken. Hikayeleri kadar güzeldir, köklüdür bir kulüp ve futbol da güzeldir onu tamamlayan hikayeleri kadar.

Ülkemizde her derbinin kendine özel bir hikayesi vardır. Şampiyonluk yarışışında yeniden üç büyükleri bir arada gördüğümüz güzel 2020 – 2021 sezonunda 2021 yılının ilk derbisi Beşiktaş ile Galatasaray karşı karşıya gelecek. Ancak biz şimdi 18 yıl öncesine gidiyoruz.

2001 – 2002 sezonunda Galatasaray’ı şampiyon eden Mirca Lucescu sarı kırmızılı takımın yeni yönetimi ile anlaşamamış ve yollarını ayırmıştı. 2002 – 2003 sezonunda sarı kırmızılı takımın başına efsane isim Fatih Terim geçmişti. Galatasaray ile yollarını ayıran Mirca Lucescu ise Süper Lig’in bir başka güçlü takımı olan Beşiktaş’ın başına geçmişti.

Süper Lig’in en çekişmeli sezonlarından birine şahit olurken Beşiktaş ile Galatasaray 32’inci haftaya 5 puan farkı ile girdi. 32’nci haftada Beşiktaş o sezon kupada kendisini eleyen Gençlerbirliği deplasmanına çıkmış ve Kaan Dobra’nın iki golü ile üç puanı cebine koymuştu. Galatasaray ise bir başka Ankara ekibine Ankaragücü’ne konuk olmuş ve Ümit Karan, Ergün Penbe ve Lukunku’nun attığı goller ile üç puanı alarak şampiyonluk şansını devam ettirmişti.

Final Derbisi

33’üncü haftaya 79 puan ile giren Beşiktaş ile 74 puana sahip Galatasaray final niteliğinde bir derbide kozlarını paylaştı. Galatasaray’ın şampiyonluk için 3 puana ihtiyacı olduğu, Beşiktaş’a 100. yılında şampiyonluk için 1 puanın yettiği zorlu karşılaşmanın 89’uncu dakikasına 0 – 0 girildi. Tümer Metin ile ver – kaç yapan Sergen Yalçın bir anda Mondragon ile karşı karşıya kaldı. Başarılı eldiveni mağlup eden Sergen Yalçın Beşiktaş’a 100. yılında şampiyonluğu getiren golü attı.

Maçın spikeri Ercan Taner’in “Sergen attı, şampiyonluk geldi” sözleri ise müthiş derbinin üzerinden 18 yıl geçmesine rağmen halen kulaklarda yer edinmeye devam ediyor.