Fırtına Trabzonspor İstanbul’da Dolu Dizgin 2-1

Fırtına Trabzonspor İstanbul’da Dolu Dizgin 2-1

8 Kasım 2021 0 Yazar: 4x4FutbolGuncel

Süper Lig’in 12’inci haftasında tüm futbolseverlerin gözü Beşiktaş-Trabzonspor maçının üstündeydi. Bu sezon beklentilerden çok uzak bir görüntü sergileyen ve eleştirilere maruz kalan Beşiktaş’ın, ligin 11 haftadır yenilmeyen lideri Trabzonspor’u ağırladığı maç, Trabzon temsilcisinin 2-1’lik üstünlüğüyle sona erdi.

Beşiktaş’ın baskın bir oyun oynadığı ancak Trabzonspor’un da topla hızlı çıkışlarda etkili olduğu ve bir an olsun oyundan kopmadığı maçtan her iki takım adına da çıkarılacak çok fazla sonuç var.

Bu sonucun ardından Beşiktaş milli araya ciddi bir krizin içinde ve 12 hafta sonunda topladığı 20 puanla girerken, Trabzonspor dış sahadaki yenilmezliğini sürdürmenin, en güçlü rakibini yenmenin ve önemli bir eşiği atlayarak 12 haftada 30 puanı toplamanın mutluluğuyla 2 hafta tatil yapacak.

Beşiktaş Oynadı, Trabzon Attı

Süper Lig’in lideri Trabzonspor, taraftarı önünde çok güçlü bir takım olan Beşiktaş’ı 2-1 yendiği maçta geçtiğimiz derbilere bir senaryoyu izledi.

Siyah Beyazlı rakibine topu bırakmayı tercih eden Trabzonspor, iki yarının da uzatmalarında bulduğu gollerle rakibine dramatik bir mağlubiyet yaşatmayı başardı. Bakasetas’ın da sakatlanmasıyla birlikte topun hâkimiyetini tamamen rakibine bırakan Bordo Mavililer, özellikle Berat ve Hamsik ile topladıkları ikinci topları uzun bir servisle sol kanattaki Nwakaeme’ye göndererek tehlike yaratmaya çalıştı.

Bu plan genel olarak Nwakaeme üzerinden ilerlerken, gecenin yıldızlarından biri olan Abdülkadir Ömür de kendisine biraz daha gelmiş bir görüntü sergiledi ve Trabzonspor’un geçiş oyununda bulduğu ve ilk yarının skorunu 1-0 olarak tayin eden 45+4’üncü dakikadaki golü atmayı başardı.

Edgar Ie’nin cezası nedeniyle kadroda olmadığı, onun yerine oynayan Hüseyin Türkmen’in ve Trabzonspor’un liderli Anastasios Bakasetas’ın sakatlıkları nedeniyle oyundan çıkmak zorunda kaldıkları bir maçta çok değerli bir 3 puan alan Trabzonspor, arkasında bulunan diğer rakiplerinin de umudunu kursağında bırakmış oldu.

Kara Kartal’ın Kanadı Kırık

Süper Lig’in 12’inci haftasında Trabzonspor karşısında aldığı mağlubiyetle birlikte bu sezon evinde ilk kez mağlup olan Beşiktaş için belki de sezon erken final yaptı.

Pek tabii ilk 12 hafta itibariyle bir sezonun bitmiş olduğunu söylemek mantıklı olmayacaktır ancak Beşiktaş’ın 2 hafta daha oynayacağı Şampiyonlar Ligi maçları, takımın hem zihinsel hem de fiziksel anlamdaki eksikleri, birçok oyuncunun performansındaki dikkate değer düşüş gibi sorunlar yakın bir zamanda toparlanabilecek gibi durmuyor.

Beşiktaş geçtiğimiz sezona da bu şekilde kötü bir giriş yapmış ancak ilk milli aradan sonra bu problemlerin tamamını aşarak yeni bir oyun inşa etmeyi ve şampiyon olmayı başarmıştı. Bu sezon, kadrosuna yaptığı eklemelerin oyun formatını değiştirmesi gerekliliğine rağmen her maça aynı ezberle çıkan Beşiktaş’ın taktiksel anlamda yaşadığı sıkıntı da sezonun Beşiktaş adına en formsuz ismi olan Sergen Yalçın’a yazmalı.

Başarılı teknik direktörün yaptığı tüm oyuncu değişiklikleri Beşiktaş adına faydasızdan çok daha öte bir şekilde zararlı oldu ve bu durum özellikle 90+6’ıncı dakikada yenen 2’inci golde bir hayli ortadaydı.