Fenerbahçe’nin Yeni Stoperi Min Jae Kim

Fenerbahçe yönetimi savunmaya kattığı Güney Koreli 24 yaşındaki Min Jae KimIle 4 yıllığına anlaşma sağladı.

24 yaşındaki oyuncu Son olarak Çin kulüplerinden BJ Guoan dikkatleri çekmişti.BJ Guoan‘a 2019 yılında 5,25 Milyon Euro karşılığında transfer olmuştur.

Min Jae Kim Kısa Sürede Büyük Gelişimi

Oyuncu Güney Kore’de Gyeongsang eyaletinin Tongyeong şehrinde doğmuştur. Oyuncu ilk olarak futbol ile okuduğu lisenin futbol takımında tanışmıştır. Lise hayatı sonrası üniversite de futbol hayatına devam etti. Kariyerinde ilk olarak 2016 yılında Güney Kore 3. lig ekiplerinden olan Gyeonju Korea Hydro Nuclear Power FC ile anlaşarak genç oyuncu 19 yaşında ilk profesyonelliği adım attı. Oyuncu ilk sezonunda takımı ile toplamda 17 maç çıkarak gösterdiği performansı ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştı. 2017 yılında ise oyuncu için ülkesinin en güçlü ekiplerinden olan Jeonbuk Motors ile yeni sözleşmeye imza attı ve yeni takımında 28 maçta ilk 11 de sahaya çıktı. Sezon sonunda ise takımında ki etkili performans sonrası 2 gol ile süsleyerek sene sonunda yılın çaylağı ödülüne sahip oldu.

Performansı yükselmesi ile 2018 yılında yılın ilk 11 de kendine şans buldu. 2019 yılı içinde genç oyuncu yüksek bonservis bedel ile Çin ‘in ünlü kulübü Bejing Guoan takımına transferi gerçekleşti. Güney Kore taraftarının özellikle Min Jae Kim‘in Çin transferi sonrası oyuncuyu bir haylide eleştirilere yol açtı. Çin başının da oyuncunun gelmesi ile oyuncuya canavar lakabını taktılar.

Oyuncu için Fenerbahçe transferi öncesi Galatasaray, Benfica, Juventus gibi büyük ekiplerin transfer listesinde olduğuydu. Kulübü oyuncu için en az 20 Milyon Euro gibi bir bonservis bedeli belirlemiş gelen teklifler istenilen teklifin altında kalması sebebi ile reddetmişlerdi.

Oyuncunun Genel Özellikleri

Oyuncunun en önemli özelliği bir kere fiziksel olarak uzun boy ve güçlü bir yapıya sahip olması ile göze çarpan ilk özelliği diye biliriz. Boy avantaj sayesinden duran toplarda oldukça etkili net kafa vuruşları var. Uzun boyu ve fiziği nedeni ile ağır bir savunma oyuncusu olduğu düşünülse de oyuncu tam tersi atletik olarak bir savunma oyuncusuna göre oldukça hızlı. Rakip santrafor ile birebirde rakibini fiziği ile yıldıran top hamleleri zamanlaması bir hayli iyi ve oldukça çalışkan bir oyuncu.

Sıkıntılı eksik yanlarından bahsedecek olursak savunma ile olan uyumu pozisyon alırken arkadaşları ile uyumu ile oyun içerisinde yerini kaybedip orta alana yaklaşması ile savunma arkasında rakibin boşluklar yakalamasına neden oluyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir