Fenerbahçe’nin Ses Getiren Transferi: Mesut Özil

Fenerbahçe’nin İngiltere Premier Lig Ekibi Arsenal’den kadrosuna eklediği dünyaca ünlü yıldız futbolcu Mesut Özil, kulüp ve milli takım düzeyinde aldığı başarılar ile tüm futbol severlerin dikkatini çekiyor. Fenerbahçe ile birlikte Türk futboluna da birçok güzel katkısı olacağı düşünülen Mesut Özil transferi sonrasında yıldız futbolcuyu mercek altına alıyoruz.

Profesyonel kariyerine 17 yaşında başlayan Mesut Özil, futbol kariyerine Almanya’da başladı. Schalke 04 ile Werder Bremen’de 4 sezon boyunca yer alan ve gösterdiği gelişme ile birlikte ön plana çıkan Mesut Özil, Milli Takım için ilk Türkiy’ye başvursa da daha sonra kabul edilmemesi üzerine Almanya Milli Takımı’nda yer aldı. 2010 FIFA Dünya Kupası’nda sergilediği performans ile göz dolduran yıldız futbolcu, 21 yaşında yaklaşık 15 milyon Euro karşılığında dünyanın en köklü ve popüler takımlarından biri olan Real Madrid’e transfer oldu.

İspanya’da oynadığı futbol ile yükselen bir grafik çizen Özil, eflatun beyazlı takımın vazgeçilmez isimleri arasında yer aldı. 2013’te 42,4 milyon sterlinlik yüksek bir bonservis bedeli karşılığında Arsenal’e transfer oldu.

Çubuklu Formaya Gönül Verdi

Kuzey Londra ekibinden özellikle Fransız teknik adama Arsene Wenger döneminde attığı goller ile takımına unutulmaz katkılar sağlayan 32 yaşındaki orta saha yıldızı, İngiltere’de geçirdiği 7.5 yılın ardından taraftarı olduğu Fenerbahçe ile 3,5 yıllık sözleşme imzaladı. Fenerbahçe dünya yıldızına toplamda 9 milyon Euro ücret ve 550 bin Euro imza parası ödeyecek.

Arsenal ile sözleşme devam ederken Fenerbahçe’ye gelmek isteyen Mesut Özil Arsenal takımından alacağı yaklaşık 8 milyon Euro’dan vazgeçerek gönül verdiği sarı lacivertli çubuklu formayı giymek için Türkiye’ye geldi.

Haksızlığa ve Irkçılığa Karşı Tepkisi Koydu

Mesut Özil 2014 FIFA Dünya Kupası’nı kazandığı Almanya Milli Takımı’nı ırkçı ve ayrımcı saldırıları nedeni il 30 yaşında bıraktı. Dönemin Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ile fotoğraf çekilmesi Alman Milli Takımı’nda çirkin saldırıların hedefi olmasına neden oldu ve kendisi 30 yaşında Alman Milli Takımı’nı bıraktı.

Aynı zamanda yıldız futbolcu Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde Uygur Türklerine yönelik yapılan haksızlıklara karşı sessiz kalmadı. Uygur Türklerine karşı uygulanan baskı politikalarına karşı sessiz kalmaları nedeni ile Müslüman dünyasını da eleştirmişti.