Fenerbahçe’nin Kadro Planlaması Nasıl İlerliyor

Fenerbahçe’de önümüzdeki sezon doğrultusunda kadro planlaması ve buna bağlı olarak transfer çalışmaları devam ediyor. Bilindiği üzere sarı lacivertlilerin takımdaki oyuncu sayısı Süper Lig’deki rakiplerine nazaran bir hayli fazla. Bu yüzden teknik direktör Vitor Pereira, hem kamp programındaki antrenmanlarda hem de hazırlık maçlarında oyuncularını birebir analiz ediyor ve futbolcuların son durumları hakkında kararlar vererek yönetime rapor veriyor.

Gelen son bilgilere göre Portekizli teknik adam, 9 futbolcuyu A kadronun dışına aldı. Şimdi ise bu 9 futbolcunun başka takımlara transfer olabilmeleri için çalışmalar yapılıyor. Bu transferlerin gerçekleşmesi ile birlikte hem kadro kontenjan bakımından rahatlamış olacak hem de sarı lacivertliler mali anlamda olumlu bir hareket yapmış olacak.

Fenerbahçe’nin Transfer Politikası

Fenerbahçe’de transfer planları ve girişimleri sürüyor. Gelecek sezonda takımda düşünülmeyen futbolcularak belirlenerek takımdan gönderilmeleri planlanıyor. 9 futbolcu belirleyen teknik direktör Vitor Pereira, bu isimleri yönetime bildirdi. Gelen bilgilere göre ise bu futbolcuların satışından Fenerbahçe’nin yaklaşık 7.5 nilyon euro’luk bir gelir / tasarruf elde etmesi bekleniyor.

Bilindiği üzere sarı lacivertlilerin transfer yapabilmesi için hem kadroda yer açması hem de bütçe içerisine yer açılmış olması bekleniyor. Hatırlanacağı üzere Fenerbahçe, geçtiğimiz sezonlarda Eljif Elmas ve Vedat Muriqi transferlerinde aynı yolu izledi. Bu futbolcuların satışlarından kar elde eden sarı lacivertliler, yapılacak olan transferler için bütçede mali anlamda yer açmış oldu.

Fakat yine de o zaman elde edilen gelirin sadece üçte biri bütçeye yansıtılmıştı. Türkiye Futbol Federasyonu’nun yeni kararına göre artık bonservislerden elde edilen gelirin tamamı bütçeye yansıtılabilecek.

Birebir Bonservis Kuralı

Fenerbahçe’de transferlerin sağlıklı yapılabilmesi adına bazı futbolcular ile yolların mutlak olarak ayrılması gerekiyor. 52 yaşındaki Portekizli teknik adamın takımda düşünmediği isimler satılmaya çalışılacak.

Türkiye Futbol Federasyonu’nun yeni açıkladığı kural ile Fenerbahçe, tıpkı diğer takımlar gibi birebir bonservis adı altında transfer yapabilecek. Başka bir deyişle kulüpler, sattığı oyuncu kadar transfer yapacak. Bu kural özellikle sarı lacivertliler tarafından avantaj olarak görülüyor.

Çünkü takımda gönderilecek en 8 – 9 futbolcu bulunuyor ve bu futbolculardan gelecek para da belli bir miktarın üzerinde olacak. Böylece Fenerbahçe, transferde daha sağlıklı adımlar atabilecek.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir