Fenerbahçe’de Kaptan Belirsizliği

Fenerbahçe’de Kaptan Belirsizliği

3 Kasım 2021 0 Yazar: 4x4FutbolGuncel

Üst üste aldığı kötü sonuçlarla derin bir krizin içine sürüklenen Fenerbahçe, UEFA Avrupa Ligi’nde oynayacağı Antwerp karşılaşması ve Süper Lig’de oynayacağı Kayserispor karşılaşmasından iyi sonuçlarla ayrılarak milli araya daha moralli girmek istiyor.

Teknik direktör Vitor Pereira’nın koltuğunun iyiden iyiye sallandığı Fenerbahçe’de Antwerp maçı ortaya çıkan bir sorun ise kaptanlık sorunu oldu.

Takımın kaptanlığını yapan oyunculardan Mesut Özil’in sakatlığı nedeniyle durumunun belirsiz olmasına Konyaspor maçında Luiz Gustavo’nun ve Altay Bayındır’ın sakatlığının eklenmesi, kritik Belçika deplasmanında takımda kimin liderlik yapacağını belirsiz bir hale getirdi.

Fener’de Bandı Kim Takacak?

Alınan kötü sonuçlar ve yaşanan sorunlar nedeniyle çok ciddi bir krize giren Fenerbahçe iyi günler geçirmiyor. Süper Lig’de 9’uncu haftada Trabzonspor’a kaybettikten sonra tepetaklak olan Sarı-Lacivertliler, bu maçtan sonra oynadıkları Alanyaspor ve Konyaspor maçlarını da kaybederken, özellikle Konyaspor maçında yaşanan sakatlıklar sezonun geri kalanının onlar için daha zor geçmesine sebep olabilir.

Hatırlanacağı üzere Konyaspor’un 2-1 kazandığı maçta Fenerbahçe’nin iki çok önemli oyuncusu Altay Bayındır ve Enner Valencia ciddi biçimde sakatlanmışlar ve bu oyuncuların uzun bir süre takımdan uzak kalacağı açıklanmıştı.

Bu sakatlıklarla birlikte var olan kara bulutlar iyice arttı ve Antwerp maçı öncesinde Fenerbahçe adına ilginç bir sorun ortaya çıktı. Takımda kaptanlık bandını takan Luiz Gustavo, Altay Bayındır sakatlıkları ve Mesut Özil’in belirsiz durumu nedeniyle kaptanlığı kimin yapacağı belirsiz bir hale gelirken, basında yer alan iddialara göre Antwerp maçında kaptan Attila Szalai veya Mert Hakan Yandaş ikilisinden biri olacak.

Yorum: Bandı Takan Kaptan Olur Mu?

Fenerbahçe’de Antwerp maçı öncesinde ortaya çıkan kaptanlık bandını kimin takacağı sorusu çözülemez bir sorun değil. Ancak Fenerbahçe’de kimin kaptanlık yapacağı sorusu çok ciddi bir sorun.

Çok uzun bir zamandan bu yana yönetim biçimi olarak sahanın dışına odaklanmayı tercih eden Fenerbahçe’de, geçtiğimiz sezon Gökhan Gönül, Ozan Tufan gibi isimler kaptanlık yaptılar ancak bu sezonun başında çok da sahadaki futbola dair olmayan sebeplerle birlikte günah keçisi ilan edilerek takımdan gönderildiler.

Kaldı ki bu sezon da kaptanlık bandı takan oyuncuların Fenerbahçe’nin alışık olduğu ve yine günah keçisi ilan edilen Volkan Demirel gibi maç içerisinde takımda ciddi bir otorite kuracağı veya Alex De Souza gibi yaptıklarıyla otoriteyi sağlayacağı bir yapısı yok.

Luiz Gustavo, örnek bir profesyonel olmakla beraber bu durumun Türkiye’de ne kadar geçer akçe olduğu tartışılırken, Altay Bayındır’ın takım arkadaşları üzerinde otorite kurma sıkıntısını hem Milli Takım’da hem de Fenerbahçe’de serbest vuruşlarda kuramadığı barajlarda görmüştük.

Takımın bir diğer kaptanı Mesut Özil belki Alex De Souza gibi saygınlığıyla kaptanlığı hak eden oyuncu ancak onun da performansı ve Vitor Pereira ile yaşadığı sorunlar otoritesini sarsıyor.