Fenerbahçe’de Eksikler ve Şampiyonluk Umudu

Fenerbahçe’de Eksikler ve Şampiyonluk Umudu

17 Aralık 2021 0 Yazar: 4x4FutbolGuncel

Namağlup lider Trabzonspor’un bu hafta aldığı mağlubiyet ardından Fenerbahçe camiası tekrar şampiyonluk için inanmaya başladılar ve yarışa dahil olduklarına eminler. Bu doğrultuda da devre arası transfer döneminde transfer tahtaları açılmadan başlama niyetinde çünkü sezon başında Başkan Ali Koç tarafından transfer döneminin son bölümü işaret edilmiş ve önemli fırsat transferlerinin gerçekleşeceği söylenmişti.

Fakat transfer sezonu tamamlandığında hiç de söylenildiği gibi olmadı ve verilen vaatler yerine getirilmedi. Herhangi gibi bir yıldız oyuncu gelmediği gibi üzerine bastırılarak söylenen mevkilerden ne forvete ne de sağ kanat bekine takviye yapılmadı ve sezona bu şekilde başlandı.

Portekizli teknik direktör VitorPereira’nın ön gördüğü gibide Fenerbahçe’nin en büyük aksaklık yaşadığı bölgelerde başta sağ kanat beki, iki yönlü tempolu bir 8 numara ve bunun yanı sıra 1 tane pivot forvet. Fenerbahçe’de sezonun genelinde hem gol bulamamakta VitorPereira’nın hem de yenilen gollerdeki bireysel hatalar ve rakiplerin yaptığı geçiş hücumları doğrudan işaret etmiş olduğu mevkiler ve bu mevkilerde görev alan oyuncuların uygunsuz olması veya Fenerbahçe seviyesinde olmamaları.

Fenerbahçe’nin İhtiyacı Olan Mevkiler ve Gerekli Profiller

Süper ligden Fenerbahçe’nin istediği ya da ihtiyacı olan oyuncu profillerini daha iyi anlatabilmek adına örnekler verelim.

  1. Örnek forvet: Trabzonspor forması giyen Andreas Cornelius hem zaman zaman orta sahaya kadar gelip top alarak fiziksel gücü ile topu saklayıp takım arkadaşlarının ileri çıkmasını sağlıyor.

Aynı hücumda bir kule gibi en önde yer alıp takımının hem eforunu hem de hücum gücünü daha verimli kullanmasını sağlıyor. Bunun yanı sıra yakalamış olduğu pozisyonlarda ve hava toplarındaki önemli etkisiyle birlikte takımını gol ve asist ile katkıda bulunuyor.

  • Örnek Orta Saha: Gedson Fernandes ya da Berkan Kutlu gibi oyunun her iki yönünü oynayabilen oldukça tempolu hem 6-8 bağlantısını yapabilecek hem de gerektiğinde set oyununu gerektiğinde pres yapabilecek dinamik ve maçta sürekli koşarak basmadık yer bırakmadan mücadele edecek bir isim gerekiyor zaman zaman savunma ya geçişlerde bazense hücumda ekstra koşular ile takımınla birlikte hücum edecek ve savunma yapabilecek bir isim gerekiyor.
  • Örnek sağ kanat bek: bu oyun formatında orta sahadaki 8 numaralar ve kanat bekleri oldukça önemli çünkü bu 4 oyuncu hem savunmada hem de takım hücumdayken önemli işler yapmak zorunda. Bu yüzden bu 4 ismin tempolu olması ve yine orta sahalar gibi oyunun 2 yönünü de oynaması gerekiyor.

Süper ligde bek oyuncuları genelde sadece bir görevi yerine getirebiliyor ya hücumcu ya da savunmacı olarak görev alıyorlar. Bazı oyuncular ise hiçbir görev alamıyorlar ya da yerine getiremiyorlar. Süper ligde bunu yapabilecek en yakın oyuncu Bünyamin Balcı ve Skubic görülebilir.

Fenerbahçe’de Transfer Haraketliliği Başladı

İşte Fenerbahçe bu istekler ve eksikler doğrultusunda forvette aradığı ismi bulmuş durumda o isim ise Luuk De Jong. Barcelona formasını sezon başında giymiş olan Hollandalı forvet oyuncusu Fenerbahçe’nin tam aradığı ihtiyacı olduğu profil demek hiç de yanlış olmaz.

Transferde en büyük engel ise Barcelona’nın İnter’deki eski oyuncusu Alexis Sanchez’i kadrosunu katmak istemesi ve İnter’in ise bu transfer karşılığında Barcelona’dan Luuk De Jong’u istiyor olması.

Sezon başında Luuk De Jong profiline benzer fakat onun çok daha kalitelisi olan Romelu Lukaku’yu İngiliz devi Chelsea’ya göndermişti. Belçikalı golcünün eksikliği doldurulamamıştı. İnter ve Barcelona bu takasta tarafların anlaşması durumunda Fenerbahçe’nin bu transferi yapması imkansız hale gelebilir.