FENERBAHÇE VAR’I AVRUPA’YA TAŞIYOR

Fenerbahçe Spor Kulübü, Galatasaray derbisinde yaşanan tartışmalı VAR kararlarından sonra konuyu Avrupa’ya taşımaya karar verdi. Sarı – lacivertli ekip, İngiltere’den Premier Lig ve Almanya’dan Bundesliga Ligi’nin VAR örneklerini inceliyor.

Süper Lig’in 2020 – 2021 sezonunun 24. hafta mücadelesinde Fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu Stadyumu’nda Galatasaray’ı ağırlayan Fenerbahçe, mücadeleden 1- 0 mağlup ayrıldı. Müsabakada Ozan Tufan’ın bulduğu gol, VAR incelemesinden sonra iptal edildi. Bu iptal kararı derbinin kaderini değiştirerek Fenerbahçe’nin yenilmesine neden oldu.

Fenerbahçe Kulübü, bu derbi mağlubiyeti sonrasında radikal bir karar alarak bu konuyu Avrupa’ya taşımayı planlıyor.  Kanarya, İngiltere Premier Lig ve Almanya Bundesliga’daki örnekleri incelemeye başladı.

Avrupalı uzmanlardan VAR çizgisi ile ilgili görüşler alındıktan sonra eğer örnekler arasında bir standartsızlık tespit edilirde Fenerbahçe, bu konuyu Avrupa’ya taşıyacak. Fenerbahçe, Avrupalı uzmanlardan ofsaytta topa ilk dokunma anı ve ofsayt çizgisinin hangi kamera açısından çekildiğine dair görüşler isteyecek.

Galatasaray derbisi sonrasında VAR’la ilgi kendi resmi sitesinden açıklamalarda bulunan Fenerbahçe Kulübü, bundan sonra takımın lehine verilen tartışmalı VAR kararlarını Avrupa’ya taşıyacağını ifade etti. Özellikle derbi maçında Ozan Tufan’ın bulduğu golün var sonrası iptal edilmesi üzerine kulüp, topa ilk dokunma anının hangi kurala göre belirlendiği üzerine yoğun bir çalışma başlattı.

Ofsayt Çizgisinin Hangi Açıdan Çekildiği Çok Önemli

Mücadelelerde ofsayt kararının belirlenme şekli oldukça büyük önem taşıyor. Kurallara göre bir saniye içerisinde 24 farklı karenin yer aldığı, bu karelerden hangisinin seçilerek ofsayt kararı verildiği tartışma konusu. Çünkü, karelerden herhangi birisinin seçilmesi ofsayt kararını tümden değiştirebileceği belirlendi. Bu karelerin seçilmesi dışında ofsayt çizgisine çekilmesine dair herhangi bir karışıklık yapılamayacağı fark edildi.

Pelkas ve Ozan’ın İptal Edilen Gollerine Örnek Aranıyor

Pelkas’ın Gaziantep Futbol Kulübü karşısında bulduğu gol ve Ozan Tufan’ın ise Galatasaray derbisinde ağları havalandırdığı top VAR kararıyla iptal edilmişti. İki oyuncunun iptal edilen golleri kamera açısının değişikliği yüzünden aynı hat üzerinde yer almıyor. Kesin olarak bir karar verilmesi için ofsayt üzerinde çizgi çekilen oyuncularla aynı hat üzerinde bir kamera açısının seçilmesi gerekiyor. Fenerbahçe bu konuyla ilgili Avrupa’dan örnek araştırmalarına başladı.