KANARYA FENERBAHÇE’NİN ELENME NEDENLERİ

KANARYA FENERBAHÇE’NİN ELENME NEDENLERİ

13 Şubat 2021 Kapalı Yazar: 4x4FutbolGuncel

Süper Lig kapsamında son oynanan sarı kırmızılı ekip Galatasaray mücadelesinde 1-0 mağlubiyetle ayrılmasının ardından, Ziraat Türkiye Kupası’nda da geçtiğimiz sezonun şampiyonu Medipol Başakşehir’e yenik olarak kupa dışına itilen Fenerbahçe’de işler yolunda gitmiyor. Alınan mağlubiyetlerin faturası teknik direktör Erol Bulut’a kesilirken, tek hedef lig şampiyonluğu.

Sarı kırmızı ekip Galatasaray derbisinden 4 gün sonrasında evinde Başakşehir’e de 2-1 yenilerek Ziraat Türkiye Kupası’na veda eden Fenerbahçe’de tenkit okları teknik direktör Erol Bulut’a yöneldi.

Çeyrek finalde havlu atan sarı lacivertlilerin Türkiye Kupası’ndaki özlemi de 8 sezona çıktı. Kanarya’da meydana getirilen şu yanlışlar bu sürem resmi maçlarda iç sahadaki 5. yenilginin kupada gelmesine niçin oldu.

BİRİNCİ VE İKİNCİ SEBEP

Kupa maçlarında rotasyon teknik erkeklerin sık oynamayan futbolcularını görmek için her vakit başvurduğu bir yöntem. Ancak Erol Bulut, Galatasaray derbisindeki 11’den tam 7 değişik adı sahaya sürdü. Takımın yüzde 63’ünü değişiklik yapmak büyük riskti.

Ve bu risk tura mal oldu. Lemos’un 45’te atılmasıyla aslına bakarsanız 10 şahıs oynayan takımda maçın uzatmaya kalma ihtimalini göz ardı ederek kondisyonu noksan Mesut Özil ikinci yarının başlangıcında sahaya sürüldü. Bu tercih uzatmalar dahil 75-80 dakikanın son bölümünün adeta 9 şahıs oynanmasına niçin oldu.

ÜÇÜNCÜ VE DÖRDÜNCÜ SEBEP

Fenerbahçe kenar yönetimi ne oyuncu değişikliklerinde ne de maçın uzatmaya kalabilme ihtimalini göz önüne alarak kadroda sistemli dokunuşlar yapabildi. Nispeten daha faydalı oynayan Thiam 45’te çıkartılırken, sahada tel tel dökülen Cisse’ye 73 dakika tahammül edildi. Takımın doldur boşalt da olsa gol aramış olduğu dakikalarda ise Cisse alınıp Samatta oyuna sokuldu.

Fenerbahçe 96. dakikada 2-1 geriye düştükten sonrasında baskılı oynamaya çalışsa da oldukça geç kalınmıştı. Tek değişim hakkı bulunan Bulut’un hamlesi Sosa’nın yerine Mert Hakan’ı almaktı. Aykut Kocaman ise 3 değişim hakkını uzatma bölümünde yaptı.

BEŞİNCİ SEBEP

Erol Bulut maç sonu Rakip kalesi önünde kendini kapattığını, iyi defans yaptığını ve 120 dakika süresince bu biçimde oynadıklarını belirtti sadece istatistiklerde üstün olan taraf Başakşehir’di. Fenerbahçe topa haiz olmada yüzde 48’a 52 gerideydi. Ayrıca Fenerbahçe rakip kaleye 12 şut çekerken, Başakşehir’in 19 şutu vardı. Bu şutların isabetinde de Başakşehir 4’e 8 önde görünürken, turuncu lacivertlilerin bir topu da direkten döndü.