Belhanda Galatasaray’da Kalıcı Mı

Belhanda Galatasaray’da Kalıcı Mı

14 Şubat 2021 Kapalı Yazar: 4x4FutbolGuncel

Geçtiğimiz sezon Galatasaray taraftarı ile yaşadığı tartışma sonrasında sarı kırmızılı takımdan ayrılma noktasına gelen yıldız futbolcu Belhanda cephesinde flaş gelişmeler yaşandı. Bu sezon Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim’in ilk 11’nin değişmez isimlerinden biri olan Belhanda ile ilgili karar verildi. İşte sezon sonunda sözleşmesi sona eren ünlü futbolcu hakkındaki son gelişme…

Belhanda için Son Karar

30 yaşındaki Faslı oyuncunun Galatasaray’da devam etme olasılığı şu an için yüzde 50 olarak görülüyor. Belhanda sezon sonuna kadar sergileyeceği performans ile birlikte kendi kaderini belirleyecek.

Galatasaray’a geldiği günden beri inişli çıkışlı bir grafiğe sahip olan Younes Belhanda eleştirilerin hep odak noktası oldu. Ancak sarı kırmızılı takımda 10 numarayı giyen Younes Belhanda iki şampiyonluk maçında bu sezon Fatih Terim’in önemli silahlarından biri oldu. Tecrübeli orta saha oyuncusu mevcut şartlarda yerinin dolması zor olduğunu biliyor. Sezon sonunda sözleşmesi sona erecek fakat hala takımda kalıp kalmayacağı konusunda net bir karara varılmadı.

Oyuncunun takımda kalmaya sıcak baktığı ise biliniyor. Takımın başkanı Mustafa Cengiz’de oyuncu ile 2020’nin sonlarına doğru olumlu bir görüşme yapmıştı. 4 sezondur sarı kırmızılı formayı giyen Younes Belhanda sarı kırmızılı forma ile 2 lig, 1 Süper Kupa ve 1 de Türkiye Kupası kazandı. Toplamda 18 gol attı. Faslı oyuncu sarı kırmızılı takımda senelik 3,35 milyon Euro garanti ücret alırken buna ek olarak her bir puan için 5 bin Euro prim alıyor.

Younes Belhanda Kimdir?

Younès Belhanda, Türk kulübü Galatasaray ve Fas milli futbol takımı için oynayan profesyonel bir futbolcu. Belhanda, güneydoğu Fransa’da bir komün olan Avignon’da doğdu ama yakın Aramon’da büyüdü. Fas kökenli (Taza’dan) ve beş kardeşi daha var. Belhanda, futbol kariyerine memleketi Racing Club Aramon’da oynayarak başladı.

Doğduğu yerde bulunan yerel bir kültür merkezi olan MJC Avignon’a katılmadan önce kulüpte bir yıl geçirdi. Merkez, futbolu da içeren çeşitli aktiviteler sundu. Kulüpte iken, Belhanda bir libero olarak kullanıldı ve antrenör Jean-Christophe Gleyze tarafından rehberlik edildi.

Oyuncu, Gleyze’nin geleceğini belirlemede büyük rol oynadığını kabul ederek, “O bir antrenörden daha fazlası. Babam çalıştığı ve Gard’da yaşadığım için beni eğitime ve üç yıl boyunca evime götüren oydu. O ve MJC Avignon olmasaydı, diğer kulüpler tarafından asla görülmezdim “.

13 yaşında Belhanda, aralarında Lyon, Marsilya, Montpellier ve Saint-Étienne olmak üzere birçok profesyonel kulüp tarafından izlendi. Marsilya’nın en cazip kulüp olmasına rağmen Belhanda, “kulübün eğitim merkezi ile tanınmadığını” belirterek bu fırsatı geri çevirdi. Sonunda Saint-Étienne’e katılmaya karar verdi, ancak evine yakın kalmak için Montpellier’e katılmasını öneren ebeveyniyle taşınmayı tartıştıktan sonra fikrini değiştirdi.