Bakambu Ezeli Rakipleri Peşine Taktı

Bakambu Ezeli Rakipleri Peşine Taktı

17 Aralık 2021 0 Yazar: 4x4FutbolGuncel

COVID-19 virüsü nedeniyle büyük çoğunluğu uzun bir zamandan beri maddi daralma yaşayan futbol kulüpleri, kendilerine en uygun ücretlerle alınabilecek en uygun oyuncuları kadrolarına katmayı amaçlıyorlar.

Bununla birlikte bir dönem futbol pazarında dengeleri değiştiren Çin’in de artık futbolcular için eskisi kadar ilgi çekici bir yer olmaması burada oynayan yetenekli oyuncuların talibi olan kulüplerin de iştahını kabartıyor.

Bahsi geçen nitelikteki oyunculardan birisi ise bir dönem Bursaspor’da da forma giyen ve Yeşil Beyazlı kulüpte gösterdiği performansla birlikte Avrupa’nın yolunu tutan Cedric Bakambu. Yüksek yetenek seti ve kulübüyle 2021’in sonunda bitecek olan sözleşmesini uzatmaması ile birlikte Avrupa kulüplerinin gündeminde olan oyuncuya Türkiye’den ise Fenerbahçe ve Galatasaray ciddi ilgi gösteriyor.

Bakambu Paylaşılamıyor

2014/2015 sezonunun başında Fransız temsilcisi Sochaux’tan 1 milyon 800 bin Euro bonservis bedeli karşılığında Bursaspor’a transfer olan Cedric Bakambu, tek bir sezonda gösterdiği performansla birlikte İspanya temsilcisi Villareal’in yolunu tutmuştu. Villareal’de gösterdiği iki sezonluk performans sayesinde kendisine ilgi bir hayli yükselen Bakambu, 2017/2018 sezonunun devre arasında o dönem futbol piyasasında dengeleri alt üst eden Çin’in Beijing Guoan kulübüne tam 40 milyon Euro karşılığında transfer edildi.

Çin temsilcisinde de iyi bir performans gösteren Kongolu golcü, 3 seneden beri formasını giydiği kulübünden 31 Aralık 2021 tarihi itibariyle ayrılacağını açıkladı ve bu durum birçok Avrupa kulübünün dikkatini çekti.

Ara transfer dönemine yapılan haberlerde hem ulusal hem de uluslararası basının ilgisini çeken bir oyuncu olan Bakambu’nun şu ana kadar Barcelona, Sevilla, Villareal, Valencia ve Real Betis gibi pek çok kulüple adı anıldı. Villareal forması giydiği dönemde gösterdiği etkili performans sayesinde ciddi bir referansa sahip olan Bakambu’nun mali kriz içerisinde olan ve bu nedenle oyunculara bonservis bedeli ödemek istemediği bilinen Barcelona’dan gelecek teklifi beklediği iddia edilirken, 30 yaşındaki golcü oyuncunun Türkiye’den de talipleri bulunuyor.

Fenerbahçe de Galatasaray da Bakambu’yu İstiyor

Kadrolarında golcü alternatif bulundurmasına rağmen her ikisi de gol yollarında problemler yaşayan iki ezeli rakip, Fenerbahçe ve Galatasaray, Bakambu’yu kadrosuna katmak istiyor. Gol sezisi çok yüksek bir oyuncu olan ve yetenek seti de bir hayli iyi olan Bakambu’nun sözleşmesini uzatmayacak olması, Türkiye’de gösterdiği başarılı performans ve iki takımın da direkt gol katkısına olan ihtiyacı nedeniyle süren çekişmede iki kulüpten herhangi birisi başarılı olabilecek mi bunu zaman gösterecek.

Bakambu’nun temsilcisinin oyuncusuna olan ilgiyi en iyi şekilde değerlendirebilmek adına teklif yapan kulüplerle ciddi ve sıkı bir pazarlık yaptığı iddia edilirken, transferde ismi geçen kulüplerin yanında Galatasaray’ın da Fenerbahçe’nin de ne önereceği merak konusu. Çin’de çok uzun bir zamandan beri forma giyen ve bu sayede maddi doyumu sağlayan Bakambu, Çin’in artık eskisi gibi ilgiyi çekebilen bir ülke olmadığını ifade ederek ayrılık kararını açıklamış ve daha rekabetçi bir lige dönmek istediğini belirtmişti.

İspanya La Liga her ne kadar iyi günler geçirmiyor olsa da halen daha Süper Lig’den daha iddialı ve prestijli bir lig ve iki takımın da Bakambu’nun aklını çelebilecek ücretleri ödemesi pek mümkün gözükmüyor.