Abel Ferreira’nın Talipleri Artıyor

3 Aralık 2021 0 Yazar: 4x4FutbolGuncel

Süper Lig’in 14’üncü haftasında konuk ettiği GZT Giresunspor’u mağlup ederek bir seri başlatmak hedefinde olan Beşiktaş, 27 Kasım Cumartesi günü ağırladığı konuğuna 4-0 mağlup olmuş ve bu ağır mağlubiyetin neticesinde teknik direktör Sergen Yalçın, istifa ederek takımdan ayrılacağına dair sinyaller vermişti.

28 Kasım günü toplanan Beşiktaş zirvesinde Sergen Hoca ile yapılan görüşmeler neticesinde yola devam kararı alındı ancak Beşiktaş yönetiminin gelecekte oluşabilecek her ihtimale karşın çeşitli temaslara da geçtiği ve bu doğrultuda Palmeiras teknik direktörü Abel Ferreira ile ilgilendiği iddia edildi.

Beşiktaş’ın Portekizli teknik direktörle ilgilendiğine yönelik haberler dış basında da yer alırken, konuyla alakalı son haberlere göre Abel Ferreira ile ilgilenen tek ekip Beşiktaş da değil.

Marcelo Bielsa’nın Gidişatı Kötü

Dünya futbolunun efsane teknik direktörlerinden Marcelo Bielsa’nın, 2018/2019 sezonundan bu yana çalıştırdığı Leeds United’daki geleceği belirsizliğini koruyor. Bu sezon büyük bir hayal kırıklığı yaşayan ve 15’inci hafta sonunda topladığı 15 puanla 15’inci sırada yer alan Leeds United’da her an bir teknik direktör değişikliğine gidilebileceği iddia edilirken, bu ihtimalin gerçekleşmemesi durumunda da Bielsa’nın sezon sonu biten sözleşmesinin uzatılmayacağı düşünülüyor.

Bu doğrultuda Bielsa yerine geçebilecek teknik direktörü belirlemek için arayışlara giren Leeds United’ın Palmeiras’ta üst üste iki kez Libertadores Kupası kazanarak büyük bir başarı yakalayan Abel Ferreira ile ilgilendiği iddia ediliyor. Leeds’in seçeneklerinden bir diğeri olarak gösterilen Sporting Lizbon teknik direktörü Ruben Amorim’in 30 milyon Euro tutarındaki tazminat bedeli nedeniyle takımdan ayrılmasına pek ihtimal verilmezken, bu durum Ferreira ihtimalini daha da güçlendiriyor.

42 yaşındaki Ferreira, yaz döneminde Al Rayyan, Fenerbahçe, Bordeaux ve Dinamo Kiev’in tekliflerini reddetmişti. 2020/2021 sezonunun başında Palmeiras’ın başına geçen Abel Ferreira, takımı başında 106 maça çıktı ve 1.78 puan ortalaması tutturdu. Brezilya ekibiyle kısa bir süre içerisinde oldukça başarılı sonuçlara ve başarılara imza atan Ferreira, geleceğin en iyi teknik direktörleri arasında gösteriliyor.

Çare Sergen Yalçın

Abel Ferreira söylentileri neticesinde tekrar gündeme gelen Beşiktaş’ta Sergen Yalçın ile alınan devam kararı sonrasında artık Beşiktaş’ın toparlanarak iyi bir performans göstermesi bekleniyor. Avrupa Şampiyonlar Ligi’nde 5’te 0 yapan ve Avrupa mücadelesine veda eden Siyah Beyazlılar, ligde gösterilen kötü performans neticesinde 14 hafta sonunda lider Trabzonspor’un 16 puan gerisine düşse de, hem başkan Ahmet Nur Çebi’nin hem de taraftarların inancı zirveye tekrar çıkılabileceği yönünde.

Geçtiğimiz sezon şampiyonlukta rol alan oyuncularını büyük ölçüde kadrosunda tutmayı başaran ve kadrosuna önemli eklemeler yapan Beşiktaş’ta alınan devam kararıyla birlikte sorumluluk artık tamamen Sergen Yalçın’ın omuzlarında.

48 yaşındaki teknik direktörün kariyerine Avrupa’da yola devam etme hayali olduğu biliniyor ve Beşiktaş’ı büyük ölçüde kendisinin sürüklediği kötü gidişattan kurtarması durumunda iyi bir teknik direktör olduğunu tekrardan kanıtlama şansı yakalayabilir.