2022 Dünya Kupası Elemelerinde Rakiplerimiz Belli Oldu

2022 Dünya Kupası Elemelerinde Rakiplerimiz Belli Oldu

9 Aralık 2020 Kapalı Yazar: 4x4FutbolGuncel

Milli Takımımızın 2022 Dünya Kupası Elemeleri G Grubundaki Rakipleri Hollanda, Norveç, Karadağ, Letonya ve Cebelitarık Oldu

İsviçre’nin Zürih şehrinde gerçekleşen 2022 FIFA Dünya Kupası Avrupa Elemeleri kura çekimi tamamlandı. Covid-19 nedeniyle etkinlik çevrim içi düzenlenirken eski efsane futbolcular Daniele De Rossi ve Rafael van der Vaart kura çekiminde sahne aldı.

Ay yıldızlı ekibimiz çekilen kura sonrası G grubunda yer alırken, rakipleri ise Hollanda, Norveç, Karadağ, Letonya ve Cebelitarık oldu.

Avrupa’dan 13 Takım 2022 Dünya Kupasına Katılacak

2018 Dünya Kupası’nın ardından değişen format ile birlikte ortaya çıkan UEFA Uluslar Ligi elemeler için 2 kontenjana sahip. Güncellenen format ise şu şekilde;

UEFA üyeliği bulunan 55 Avrupa ülkesi milli takımları, elemelerde 6 takımlı 5 gruba ve 5 takımlı 5 gruba ayrılacak. Her takım arasında biri iç saha biri dış saha olmak üzere gruplarda iki kez mücadele edecek. Gruplarını birinci sırada bitiren 10 takım doğrudan 2022 Dünya Kupası’na katılacak.

Değişen format ile birlikte UEFA Uluslar Ligi’nden gelecek 2 takım ile gruplarını ikinci bitiren 10 ekip kalan 3 kontenjan için play-off oynayacak. Toplamda ise Avrupa’dan 13 takım Katar’a gidecek.

Şenol Güneş’ten Açıklamalar

TRT Spor’a konuşan Şenol Güneş “Kura bir şans işi. Hayırlı olsun. Uzun zamandır katılamadığımız Dünya Kupası’na katılmak için olağanüstü çalışmak gerekiyor. Bu takımların hepsi güçlü.

Cebelitarık ile daha önce hiç karşılaşmadık. Letonya’ya 2004 Avrupa Şampiyonası öncesi kaybetmiştik. Çekişeceğimiz takımlar kağıt üzerinde Hollanda ile Norveç görünüyor.

Önemli olan bütün maçları kazanmak için sahaya çıkmak. Biz de öyle yapacağız. Hedefimiz Dünya Kupası’na katılmak. Hollanda ile daha önce oynayıp kazanmıştık ama güçlü bir takım.

Norveç’in güçlü oyuncuları var. Bana göre Fransa, Hırvatistan, Danimarka, Almanya, Portekiz bize daha uygun. Hollanda, son dönemde hem Almanya hem de Fransa ile yaptığı maçlarda çok iyi futbol oynadı.

Yeniden bir çıkış yapmak istiyorlar. Hangi takım olursa olsun her maça kazanmak için çıkan, sevimli, tutkulu, çalışkan, sonuna kadar savaşan bir takım olup, oyuncu kalitemizle ülkemizi iyi tanıtmak istiyoruz. Bir yola girdik.

Bu yolun sonu da aydınlık olsun istiyoruz. Dünya Kupası’na gitmek için önümüze kim çıkarsa onu yenmek için çalışacağız.” ifadelerinde bulundu.

Milli futbolcumuz Cenk Tosun ise kura için düşüncelerini “Hollanda güçlü bir rakip, iyi top oynuyorlar. Zamanında yendik, inşallah yine yeneriz. Avrupa Şampiyonası Elemelerindeki performansımızı ortaya koyarsak bu gruptan Dünya Kupası‘na gideceğimizi düşünüyorum.” sözleri ile ifade etti.