Yeni Sezon Öncesi Trabzonspor Hangi Aşamada

Yeni Sezon Öncesi Trabzonspor Hangi Aşamada

11 Ağustos 2021 Kapalı Yazar: 4x4FutbolGuncel

Geçen sezonu dördüncü sırada tamamlayan Trabzonspor, yeni sezona güçlü bir kadroyla çıkmak istiyor. Bunun için yaz sezonu boyunca hummalı bir çalışma sürdürüldü. Dünyaca ünlü isimleri kadrosuna dahil eden Karadeniz’in Fırtınası, gelecek sezonda başarılı bir performans sergilemek istiyor.

Takımın Durumu

Tecrübeli teknik adam Abdullah Avcı tarafından çalıştırılan takım, geçen sene topu aldığında hücuma yüklenirken topu verirince savunmaya önem veriyordu. Bu durumu iyi yönetebilmek için Berat Özdemir gibi bir oyuncunun varlığı gerekiyordu. Bu sayede de rakip takımda savunma açılarak gol üretilebiliyordu. Ancak Lewis Baker başta olmak üzere sahanın tamamlayıcılarından istikrarlı bir oyun çıkmıyordu. Bu eksikliği giderecek kişi Meram Hamsek olarak anılırken fiziksel dayanıklılığı ve dinamikliği ile tam bir set takımı kurulabilecek.

Bordo mavili takımda  rakip savunmayı açacak isimlerin başında  Hamsik ve Bakasetas gelirken bu isimleri şut tehdidiyle Nwakaeme destekliyor. Bu bölgeye Gervinho’nun da eklenmesiyle takımın eli güçlendi.

Beklerin durumuna gelinecek olursa sağ bekte Serkan Asan ve Hüseyin Türkmen, solda ise Marlon geçen sene ellerinden geleni yaptı. Caiçara ve Visca ise ikili bağlantıları sayesinde iyi bir oyun çıkardı. Bruno ise savunmada çok başarılı olmasa da koridor kullanımıyla sıfıra indireceği topları gol pozisyonuna getirebilir.

Sol bekte de Trondsen, İsmail Köybaşı ve Peres bulunuyor.  Trondsen’in düzenli forma giymesi yabancı kuralı yüzünden sekteye uğrayabilir fakat Peres’in ters ayaklı oyunu verimli olabilir. Ancak Peres’in ters tarafta oynaması zaten o çizgiyi kullanan Nwakaeme’ye engel olabilir. Bu sorunu ise İtalyanların şablonu tersine çevrilebilir.

Kadronun Zaafları

Berat, Hamsik ve Bakasetas’tan oluşan orta sahanın kesicilik konusunda problem yaşaması söz konusu olabilir. Bu üçlü ayrıca rakip kontraklarında geriye giderken hızını koruyamayabiliyor.

Hava topları konusunda sorun yaşayan Trabzonspor’un uzun boylu stoper ihtiyacı göze çarpıyor. Edgar çok uzun boylu değilken Berat Özdemir ise fiziğine rağmen hava topunda o kadar başarılı değil. Bu durumda Trabzonspor’a karşı orta sahada hızlı bir çıkışla ve uzun boylu forvetler topla buluşturarak iyi bir oyun çıkarırsınız.

Ayrıca Trabzonspor’un geçmiş maçlarına bakarak duran toplarda ve kontrataklarda eksiği olduğu göze çarpıyor. Takımdaki bu eksiklik için Gervinho Bakasetas ve Hamsik gibi oyunculara destek olabilir.

Takımın durumunu, başarılarını ve eksikliklerini yeni sezonda ve Avrupa Konferans Ligi’nde göreceğiz.