Vitor Pereira “Takım” Yarattı

Vitor Pereira “Takım” Yarattı

8 Ekim 2021 Kapalı Yazar: 4x4FutbolGuncel

Uzun zamandır şampiyonluk hasreti çeken Fenerbahçe, ligde ilk 8 hafta geride kalırken 19 puanla Milli araya lider girmeyi başardı. Sarı lacivertlilerin ligde lider olmasındaki en büyük sebeplerden bir tanesi  teknik direktör Vitor Pereira’nın sistemi oldu.

Başarılı çalıştırıcı, sistemini futbolcularına benimsetmeyi başardı ve takım olarak önemli istatistikler ön plana çıktı.

Ligin En Çok Koşan Takımı

Sezon başında ikinci kez göreve getirilen Vitor Pereiranın, İlk 8 haftadaki performansı Sarı lacivertli taraftarlardan taktir topladı. Yeni bir savunma sistemi oturtmak isteyen ve buna yönelik kadrosunu güçlendiren Sarı lacivertli ekip, ligde taktik anlayışıyla fark yaratıyor.

Geçen senelere göre daha koşucu ve dinamik bir takım yaratan Portekizli teknik adam, ligdeki performansıyla tüm övgüleri haketiyor. Bireysel yeteneklerden çok takım oyununa yatkın bir yapı oluşturan Tecrübeli çalıştırıcı, alışılmışın dışına çıkmayı başardı.

Son olarak Kasımpaşa maçında 119.2 km mesafe kat eden Fenerbahçe takımı, maç başına 116-117 km arası mesafe kat etti ve bu istatistiği ile ligin en fazla koşan takımı konumunda bulunuyor.

Sadece 6 Gol Yedi

Geçen sezon fizik ve kondisyon olarak eleştirilen Mesut Özil, bu sezon top kapma, ikili mücadele gibi istatistiklerinde başarılı bir performans gösterirdi. Takımın savaşçı ruhunu savunmaya yansıtan Sarı lacivertli ekip, ilk 8 haftalık periyotta kalesinde 6 gol görerek ligde en az gol yiyen takım konumunda bulunuyor. Savunma direnciyle ön plana çıkan Sarı lacivertlilerde ön plana çıkan iki oyuncu Atilla Szalai ve Kım Mın Jae oldu.

Üçlü savunmanın ortasında başarılı müdaheleleriyle kısa sürede taraftarın gönlünde taht kurmayı başaran Kım Mın Jae, takım savunmasında oldukça önemli bir role sahip. Savunmaya gelişiyle Szalai’nin de performansını artıran Güney Koreli oyuncu, Pereira sisteminin en önemli parçası oldu.

Rakipleri ceza sahasında sadece 105 kez topla buluşurken, ligde ceza sahasına en az girilen takım Fenerbahçe oldu. Bu istatistikler takımın neden lider olduğunun göstergesi oldu. İlk 8 haftada 19 puan toplayan Sarı lacivertliler, en son şampiyon olduğu 2013-14 sezonunda aynı başarıyı gösterdi.

Hücumda geçiş oyunlarıyla hızlı ataklar yaratan Fenerbahçe takımı, rakip kaleye çabuk giden ve atağı bitirmeyi hedefleyen oyun yapısıyla başarılı bir 8 haftayı geride bıraktı.