Vitor Pereira Neden Fenerbahçe’den Gönderildi

Vitor Pereira Neden Fenerbahçe’den Gönderildi

22 Aralık 2021 0 Yazar: 4x4FutbolGuncel

Son olarak Süper Lig’in 17. haftasında kendi sahasında Beşiktaş ile 2-2 berabere kalan Fenerbahçe’de gündemin ilk sırasında VitorPereira bulunuyor. Sezon başında sürpriz bir kararla Fenerbahçe’nin başına getirilen Pereira; artık Fenerbahçe’nin hocası değil! Fenerbahçe yönetimi; resmi sitesinden VitorPereira’ya teşekkür ederek ayrılığı resmi olarak duyurdu.

Fenerbahçeli taraftarlar; VitorPereira konusunda ikiye bölünmüş durumdalar! Bir grup Pereira’nın en başından beri yanlış tercih olduğunu savunurken bir diğer grup ise Portekizli teknik adam ile devam edilmesi gerektiğini ifade ediyordu. Ancak, bu tartışmaların hiçbir önemi kalmadı. Peki, VitorPereira neden Fenerbahçe’de başarısız oldu?

Vitor Pereira Yaptığı Hatalı Tercihler ile Kendi Sonunu Hazırladı

Portekizli teknik adam; bir önceki Fenerbahçe serüveninde Hollandalı yıldız Robin Van Persie ile sorun yaşamıştı. Herkes, Pereira’nın bu defa akıllandığını ve kadroyu çok daha iyi bir şekilde yöneteceğini düşünüyordu. Ancak, Pereira; bu defa Mesut Özil ile sorun yaşadı.

Deneyimli oyuncuyu bazı maçlarda yedek bırakmasına ek olarak bazen de oyundan çıkarması tepki topladı. Mesut Özil’in oyundan alındığı bir maçta su şişelerini tekmelemesi; yaşanan krizin bir göstergesiydi.

Pereira’dan şikayetçi olan tek isim Mesut Özil değildi. 2020 – 2021 sezonunun en iyi performans gösteren isimlerinin başında gelen Pelkas da Pereira’nın gelmesiyle beraber kulübeye hapsoldu. Buna ek olarak, bazı maçlarda alışık olmadığı pozisyonlarda oynamak zorunda kaldı. Jose Sosa’nın da Pereira ile sorun yaşadığı ifade ediliyor.

Ocak ayında büyük ümitlerle transfer edilen İrfan Can Kahveci de asist yaptığı bir maçta oyundan alındığı için Pereira’ya büyük tepki göstermişti.

Vitor Pereira’nın geniş kadrodaki birçok oyuncudan faydalanamadığı da ifade ediliyor. Filip Novak ve Nazım Sangare de Pereira’nın gelmesiyle beraber çok fazla süre bulamadılar. Pereira’nın kısa süren Fenerbahçe kariyerindeki dikkat çeken noktalardan birisi de Ali Koç ile dolaylı yoldan yaşadığı sorun idi. Ali Koç; lig maçının ardından vermiş olduğu röportajda Pereira’nın Mesut Özil’den faydalanması gerektiğinin altını çizmişti.

Bir başka deyişle, Pereira’ya bu konuda gönderme yapmıştı. Portekizli teknik adam; başkanın bu cümlesinin ardından bir daha Mesut Özil’i kesemedi.

Peraira’nın Üçlü Defans Israrı Dikkat Çekiciydi

Üçlü defans kurgusu; yalnızca Türkiye’de değil diğer liglerde de çok fazla tercih edilmiyor. Bu dizilişi oynamak isteyen takımların sisteme uygun oyuncular transfer etmesi şart! Vitor Pereira; Fenerbahçe kadrosu üçlü defansa uygun olmadığı halde bu dizilişte ısrar etti. OsayiSamuel ve Ferdi’den kanat beki yaratmaya çalışması ciddi bir hataydı.

Buna ek olarak, forvet arkası oynamaya alışık olan Mesut Özil’i sağ veya sol kanada hapsetmesi kötü bir tercihti. Yalnızca Galatasaray maçına dörtlü defans ile başlayan Pereira; son haftalarda yeniden üçlü defansa dönmüştü. Son olarak, Portekizli teknik adamın takım üzerindeki otoritesinin en başından beri zayıf olduğunu söylemeliyiz.