Türkiye’nin UEFA Ülke Puanı Ne Durumda

Türkiye’nin UEFA Ülke Puanı Ne Durumda

28 Kasım 2021 0 Yazar: 4x4FutbolGuncel

Türkiye’nin güncel tarih itibariyle Avrupa kupalarında üç takım ile temsil edildiğini söyleyebiliriz. Geçen sezonun şampiyonu Beşiktaş; UEFA Şampiyonlar Ligi’nde mücadele ediyor. Galatasaray ve Fenerbahçe ise UEFA Avrupa Ligi’nde yer alıyor. Gelin, temsilcilerimizin son durumuna ve UEFA ülke puanı sıralamasına yakından bakalım!

Beşiktaş Şampiyonlar Ligi’nde Dikiş Tutturamadı

Siyah beyazlı takım; Şampiyonlar Ligi’nde Borussia Dortmund, Sporting Lizbon ve Ajax ile aynı grupta yer alıyor. Temsilcimiz; ilk maçında Almanya’nın Dortmund takımına 2-1 yenildi. Bir sonraki maçında ise Ajax’a deplasmanda 2-0 kaybetti. Üçüncü ve dördüncü maçında ise Portekiz’in Sporting Lizbon takımı ile karşılaştı. Bu iki maçtan da mağlubiyetle ayrıldı. Temsilcimiz; son olarak 24 Kasım 2021 Çarşamba günü kendi sahasında Ajax’ı konuk etti. İlk yarısını önde kapattığı maçı ikinci yarıda yediği gollerle 2-1 kaybetti.

Sonuç olarak, Beşiktaş’ın gruptaki beşinci maçından da yenilgi ile ayrıldığını söyleyebiliriz. Siyah beyazlı takım; bu sezonki Avrupa performansıyla büyük eleştiri alıyor.

Galatasaray UEFA Avrupa Ligi’nde Gruptan Çıkmayı Garantiledi 

Sarı kırmızılı takım; bu sezon UEFA Avrupa Ligi’nde Lazio, Lokomotif Moskova ve Olimpik Marsilya ile aynı gruba düştü. İlk maçında Lazio’yu 1-0 mağlup etti. İkinci maçında Olimpik Marsilya ile deplasmanda 0-0 berabere kaldı. Üçüncü ve dördüncü maçında Rusya’nın Lokomotif Moskova takımı ile karşı karşıya geldi. Bu iki maçtan dört puan ile ayrıldı. Temsilcimiz; son olarak 25 Kasım 2021 Perşembe günü kendi sahasında Olimpik Marsilya’yı konuk etti. Güçlü rakibini 4-2 gibi net bir skorla devirerek UEFA Avrupa Ligi’nde gruptan çıkmayı garantiledi. Galatasaray; grubun son maçında Lazio ile deplasmanda karşılaşacak. Bu maç grup liderini belirleyecek.

Fenerbahçe UEFA Avrupa Ligi’ne Veda Etti

Sarı lacivertli takım; E.Frankfurt, Olimpiakos ve Royal Antwerp takımı ile aynı grupta yer aldı. İlk maçında deplasmanda Frankfurt ile berabere kaldı. İkinci maçında Olimpiakos’a kendi sahasında kaybetti. Üçüncü ve dördüncü maçında Royal Antwerp ile karşı karşıya geldi. Bu iki maçtan dört puan çıkardı. Son olarak, 25 Kasım 2021 Perşembe günü deplasmanda Olimpiakos ile karşılaştı. Bu maçı son dakikalarda yediği golle 1-0 kaybetti. Temsilcimiz; grubunu üçüncü sırada bitirmeyi garantiledi. Bir başka deyişle, Şubat ayından itibaren UEFA Avrupa Konferans Ligi’nde yer alacak.

Türkiye UEFA Ülke Puanı Sıralamasında İki Basamak Birden Yükseldi

Türkiye; UEFA ülke puanı sıralamasında 13. sıraya gerilemişti. Bu yüzden, şampiyon olan takımın UEFA Şampiyonlar Ligi grubuna doğrudan katılması mümkün olmayacak. Buna ek olarak, Türkiye’nin farklı bir risk ile karşı karşıya olduğunu söylemek söz konusu! Gruplardaki beşinci maçlar öncesinde 18. sırada yer alan Türkiye; ilk 15 içerisinde olmadığı takdirde gelecek sezon Avrupa kupalarına beş yerine dört takım gönderebilecek. Ancak, bilhassa Galatasaray’ın aldığı güzel sonuçlar sebebiyle Türkiye’nin 18. sıradan 16. sıraya yükseldiğini söyleyebiliriz.