Trabzonspor’un Başarısı

Posted by

Abdullah Avcı’yı takımın başına getirdikten sonra müthiş bir ivme yakalayan Trabzonspor bu sezonŞampiyonluğa emin adımlarla yürümeye devam ediyor.Sezon öncesinde bir çok yıldız ismi kadrosuna katarak İyi bir kadro kuran bordo maviler, devre arasında hücum rotasyonunu genişletti. Şampiyonluk için ideal bir kadro yapısına sahip oldu.

Bu sezon takıma katılan oyuncular genellikle belirli bir tecrübeye sahip teknik becerisi yüksek ve bir maçın seyrini değiştirebilecek nitelikte. Trabzonspor’un başarısı da aslında bunda yatıyor.

Kadroya baktığımız zaman bireysel olarak birbirinden yetenekli ve kaliteli oyunculara sahip olsa da Abdullah Avcı’nın taktiksel yapısıyla birlikte harmanlanan kaliteli oyuncu topluluğunun seviyesi yukarıya çıkarken, takımın oyunu gücü de başka bir seviyeye doğru gitti ki sezon başından beri yaptıkları ortada. Hücum zenginliği açısından lig standartların üzerinde bir yapıya sahip. Oyunculara tek tek incelediğimizde  Corneilus, Bakasetas, Nwakaeme, Abdülkadir Ömür, Edin Visca, Yusuf Erdoğan ve Djaniny’nin ortak bir çatıda en iyi oldukları tek özellik bitiricilik. Abdullah Avcı’da elindeki oyuncu topluluğuna göre sonuç odaklı futboldan verim almaya devam ediyor.

Uğurcan Çakır ve Bitiricilik Farkı

Avcı, takımın başına geldiği günden bu yana takım savunmasını sık sık vurgulamıştı. Takımının başında geçirdiği bu süreç içerisinde savunma anlamında Trabzonspor’a levelatlatttı. Takımın savunma direncini artırdı ve hücum hattındaki bitirici ayaklarla sonuca gitmesini bildi. Tabi bunda Uğurcan Çakır’ın da payı çok büyük. Başarılı kaleci,  bu sezonki performansıyla Avrupa’ın beş büyük ligi dahil en fazla kurtarış yüzdesine sahip olurken, aynı zamanda kalesine gelen son 30 şutun 26’sını kurtarmayı başardı. Aynı zamanda bordo mavililer bu sezon kalesinde 33,69 xG Averirken sadece 17 gol yedi ve Uğurcan Çakır farkını konuşturdu. Avcı’nın oyun planının işlediğinin en büyük göstergesi ise lig tablosu oldu. 23 haftanın sonunda kalesinde 17 gol gören Bordo mavililer, ligin en az gol yiyen ikinci takımı olurken, rakip fileleri 41 kez sarstı ve Alanyaspor ile brilikte ligin en skorer takımı oldu. 23 hafta geride kalırken, Bordo mavililer bu sezon 40,71 xG yakaladı ve bunların 41’ni skora çevirerek bitiricilikte de fark yarattı. Maç başına 5,43 isabetli şut çekti ve bu alanda ligin en iyisi oldu.

Abdullah Avcı Dönemindeki Deplasman Başarısı

Bu sezon oynadığı 23 karşılaşmada 16 galibiyet altı beraberlik ve sadece bir mağlubiyet alan Trabzonspor 54 puan ile en yakın takipçisi Konyaspor’un dokuz puan önünde bulunuyor. İç sahada ligin namağlup iki takımından biri olan bordo mavililer 11 maçta yedi galibiyet ve dört beraberlik alarak 25 puan topladı. Deplasmanda ise Abdullah Avcı  döneminde iyi bir çıkışa imza attı. Avcı’nın takımın başına geldiği günden bu yana deplasmanda 17 galibiyet alan, 61 puan toplayan ve +21 averaj yakalayan Karadeniz ekibi, bu alanda ligin en iyisi oldu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir