Trabzonspor İlk Devreyi Puan Kaybıyla Kapattı

Trabzonspor İlk Devreyi Puan Kaybıyla Kapattı

26 Aralık 2021 0 Yazar: 4x4FutbolGuncel

Süper Lig’de 19’uncu haftanın en dikkat çeken maçlarından birisi olan Trabzonspor-Başakşehir maçı 0-0 sonuçlandı. İki takımın da zaman zaman oyun hakimiyetini eline geçirdiği ancak Trabzonspor’un Başakşehir’e göre çok daha net fırsatlardan yararlanamadığı ve direklere takıldığı maçta hem ekranları başında hem de statta maçı izleyenler için seyir zevki yüksek bir maç bu sonuçla birlikte geride kalmış oldu.

Futbolun Cilvesi Trabzonspor’u Üzdü

Süper Lig’in 19’uncu haftasında sezonun ikinci devresini doğrudan etkileme potansiyeline sahip çok önemli bir maç oynandı. İlk devrenin hem oyun hem de sonuç olarak tartışmasız lideri olan Trabzonspor, Emre Belözoğlu ile birlikte ciddi bir yükselişe geçen ve Trabzonspor’un ikinci devrede başını ağrıtması en muhtemel takım olarak gösterilen Başakşehir’i kendi sahasında konuk etti. Abdullah Avcı’nın 11 sene görev yaptığı ve bir simge haline geldiği Başakşehir karşısında Edgar Ie ve Vitor Hugo’nun sakatlanması nedeniyle nasıl bir savunma hattı oluşturacağı ise maç öncesi merak edilen konulardan birisiydi.

Avcı, sol stoperde zaten stoper orijinli olan Stefano Denswil’i sağ stoperde ise Hüseyin Türkmen’i değerlendirirken, bek tercihlerini de Andreas Trondsen ve Bruno Peres’ten yana kullandı. Bu savunma hattı maç boyunca ellerinden geleni yapıp beklenenin üstünde bir performans gösterdi ancak Abdullah Avcı’nın bu bölgeye bir transfer istemesinden de anlaşılacağı gibi Trabzonspor’u sezon boyu götürebilecek güveni de vermediler.

Maça hızlı başlayan Trabzonspor, iki takımın da birbirinin hatasını yokladığı ve kontrollü bir oyun oynadığı maçta Dorukhan’ın ceza sahası yayının gerisinden çektiği şutun direkten dönmesiyle birlikte üzülürken, bu üzüntü 31’inci dakikada da tecelli etti ve bu sefer Hamsik’in harika pasına güzel hareketlenen Cornelius’un vuruşu direkten döndü. İlk yarım saat içerisinde 2 defa topu direkten dönen Bordo Mavililer, kontra atak tehlikesi çok yüksek bir takım olmayan ve genel anlamda Gulbrandsen’in üzerinden geçişleri kurgulamaya çalışan Başakşehir karşısında ilk yarıda iyi bir performans sergiledi ancak futbol cilvesini göstermemiş olsaydı belki de maçı çok daha erken koparabilirlerdi.

Trabzonspor’un Gol Atamadığı Tek Maç

Süper Lig’in 19’uncu haftasında oynanan Başakşehir maçının Trabzonspor’un ilk devrede gol atamadığı tek maç olduğunu hatırlamak, Trabzonspor’un bu sezon liderliğe nasıl yürüdüğünü anlamak açısından oldukça kritik. Kuşkusuz Bordo Mavililer her maç aynı seviyede futbol oynayamadı kaldı ki bu ligin birçok takımına göre Trabzonspor için oldukça zor. Birbirinden meziyetli pek çok oyuncusu bulunmakla birlikte bu oyuncuların farklı tipte oyuncular olması nedeniyle birbirlerini ikame etmesi pek kolay olmuyor ve bu da ideale alışkın oyuncuların alışkanlık hallerini düşürüyor.

Ancak işte tam da bu noktada, Trabzonspor teknik direktörü Abdullah Avcı’nın takım uyumuna yaptığı katkı, bir başka oyuncunun yerine oyunda olan oyuncunun skora veya oyuna yaptığı katkı ve takımdaki arkadaşlık, genel seviyenin düşmesine rağmen Trabzonspor’un oyunda kalmasını ve skoru alabilmesini sağlıyor. Ligin geçmişteki şampiyonlarının hiçbirinde olmadığı gibi bu sezonun şampiyonluğa en yakın takımı olan Trabzonspor’un da her maçı baskın ve modern futbol ile kazanmasına ihtiyaç yok.