Taze Çıktı, Süper Lig Öncesi Fenerbahçe Değerlendirmesi

Taze Çıktı, Süper Lig Öncesi Fenerbahçe Değerlendirmesi

13 Ağustos 2021 Kapalı Yazar: 4x4FutbolGuncel

Süper Lig’in yeni sezonunun başlamasına saatler kala Fenerbahçe’nin transfer yaz dönemi boyunca yaptığı kadro takviyeleri, oyun planlamaları ve Lig içerisindeki sezon senaryolarına bakacak olursak;

İlk olarak göze çarpan transfer yaz döneminin başında Portekizli çalıştırıcı Vitor Pereira ile yolları birleştirmeleri ve Pereira ile ikinci Kanarya döneminin başlamasıydı. Aldığı radikal kararlar ve oyuncularla yakından ilgilenişi büyük övgü toplarken Fenerbahçe’nin gelecek sezon ki şampiyonluk iddialarını da arttırmıştı. Yeni ekibiyle kamp dönemine ardından da hazırlık maçlarına çıkan Portekizli teknik direktör, 3-4-2-1 formasyonu üzerinde duruyor. Şu ana kadar hazırlık maçlarındaki başarılarla birlikte bu formasyonun ne kadar etkili olduğu görülse de aynı etkinin Süper Lig sezonu içerisinde sonuç verip veremeyeceği kimilerine göre soru işareti olarak yer ediyor. Bu noktada ise Min-Jae Kim transferi ön plana çıkıyor. Peki ama neden?

Min-Jae Kim Transferi ve Pereira Planları

Teknik hocanın oyuncu Min-Jae Kim’in transferinde uzun süredir ısrarcı olduğu biliniyordu. Gelecek sezon için oyuncunun eski maç kayıtları izlendiğinde ortaya çıkan sonuç atletizmin ne kadar önemli olduğu yönünde. Özellikle sırf topsuz alanlarda da değil toplu aksiyonlarda da önemi fark edilen oyuncunun bu özelliğinin, gelecek sezon için katkısının büyük olacağına işaret ediyor. Ayrıca Attila Szalai’ye göre daha yüksek bir pas yüzdesi olduğu düşünülen oyuncunun, uzun boylu oluşunun da bir avantaj olarak yer edeceği düşünülüyor.

Mesut Özil’in Fiziksel Eksikliği Bu Sezon Hissedilecek Mi?

Kanarya’nın en büyük kozu olan Mesut Özil, geçtiğimiz sezon uzun bir süre maça çıkmamış bir şekilde forma giymiş ve bu noktada fiziksel eksikliği sezon boyunca hissedilmişti. Yeni sezon için aynı fiziksel eksikliğin hissedilip hissedilmeyeceği sorusu ise Pereira’nın kamp döneminde uygulamaya koyduğu 3-4-2-1 formasyonu sayesinde yanıt buldu. Bu eksikliğin en aza indirileceğinin sinyalleri verildi ve gelecek sezon adına da umut sağlandı. Diğer taraftan Kanarya birçok soru işaretine hala bünyesinde barındırıyor; Ozan Tufan ile yollar ayrılacak mı? Hazırlık maçlarının başarısı olsa da ikinci yarılardaki düşüş sezon maçlarından da kendisini gösterecek mi? Ve tabii ki forvet transferi?