Süper Lig’de Hangi Şampiyonluklar Averaj ile Belli Oldu

Süper Lig’de Hangi Şampiyonluklar Averaj ile Belli Oldu

12 Temmuz 2021 Kapalı Yazar: 4x4FutbolGuncel

Türkiye Süper Ligi 2020 – 2021 sezonu nefesleri kesen bir sezon oldu. Pandemi dolayısıyla ligden düşmenin kaldırıldığı bu sezon 21 takım ile oynandı. Bu yüzden, hem hafta sonu hem de hafta içi maçlar vardı.

40 haftalık serüvenin ardından şampiyon Beşiktaş oldu. Ancak, siyah beyazlı takım; tarihinin en zor şampiyonluklarından birisini elde etti. Çünkü, yaşamış olduğu puan kayıplarının ardından avantajını kaybeden Beşiktaş; son haftaya Galatasaray ile aynı puanda girdi. Her iki takım da son maçlarını kazanırken Beşiktaş averajla şampiyon oldu.

Süper Lig 2020 – 2021 sezonu; şampiyonun averaj ile belirlendiği bir sezon olarak dikkat çekiyor. Beşiktaş 45 averaja sahip iken Galatasaray 44 averajı ile ikinci sırada kaldı.

Averajla Belirlenen Şampiyonlar

2020 – 2021 sezonu ile beraber Süper lig şampiyonu beşinci kez averajla belirlenmiş oldu. Bu durumun bir diğer örneği ise 2010 – 2011 sezonunda yaşanmıştı. Son haftaya aynı puanla giren Fenerbahçe ve Trabzonspor; son hafta maçlarını kazandılar. Her iki takım da sezonu 82 puan ile bitirdi. Ancak, Fenerbahçe; çok konuşulan bu sezonu averajı sayesinde şampiyon olarak kapattı.

2010 – 2011 sezonu dışında 1992 – 1993 sezonu da şampiyonun averaj ile belirlendiği bir başka sezon olarak dikkat çekiyor. Galatasaray ve Beşiktaş; son haftaya aynı puanda girdi. İkilinin mücadelesinde gülen taraf Galatasaray oldu. 66 puan ve averajla Beşiktaş’ı geçen sarı kırmızılı takım; sezonu şampiyon olarak tamamladı.

1985 – 1986 sezonu da şampiyonun averaj ile belirlendiği başka bir sezon olarak biliniyor. Bu sezonun kahramanları ise yine Beşiktaş ve Galatasaray idi. Bu sefer gülen ise siyah beyazlı takım oldu. Ligi 56 puanla kapatan her iki takımdan averajı daha iyi olan Beşiktaş şampiyon olmayı başardı.

Son olarak, 1984 – 1985 sezonundan bahsedebiliriz. Fenerbahçe ve Beşiktaş; ligi aynı puanda tamamlasa da averaj üstünlüğü ile şampiyon olan takım Fenerbahçe oldu.

Şampiyonun Son Hafta Belirlendiği Sezonlar

Yukarıdaki beş sezon dahil olmak üzere Süper Lig tarihinde toplam 12 sezonda şampiyonlar son hafta oynanan karşılaşmalar neticesinde belirlendi. Lig şampiyonunun son haftada belirlenmesi; ligin çok daha heyecanlı ve unutulmaz olmasını sağlıyor.