Suarez’in Dil Sınavına İlişkin Son Detaylar

Suarez’in Dil Sınavına İlişkin Son Detaylar

6 Aralık 2020 Kapalı Yazar: 4x4FutbolGuncel

Uruguaylı başarılı golcü Luis Suarez’in İtalya’daki Perugia Yabancılar Üniversitesi’nde girmiş olduğu İtalyanca dil sınavına ilişkin soruşturma devam ediyor. Perugia Cumhuriyet Savcılığı, Juventus Kulübünün sınava ilişkin sürecin hızlandırılmasına yönelik çalıştığını tespit etti. Sınava girişi ve kentte çok kısa süre durması ve kısa bir süre sonrada sınavının başarılı olduğunun açıklanması kamuoyunda şüpheler uyandırmıştı.

Perugia Cumhuriyet Savcısı Raffaele Cantone’nin İtalyan basınında yer alan açıklamalarında, Suarez’in eylül ayında girmiş olduğu dil sınavına ilişkin süreçte Juventus Kulübü’nün, Uruguaylı futbolcunun dil sınavını kolay bir şekilde geçebilmesi için sınav komisyonunda üst düzey kişiler ile temas kurduğu belirtilmişti.

Soruları Önceden Mi Gördü?

Söz konusu olan temas ise, kulübün üniversite ile görüşerek sınav içeriklerinin sınav öncesinde Suarez’e iletilmesi ve sınav sürecinin hızlandırılması şeklinde taleplerde bulundukları yabancı basına yayıldı.

Bu gelişmelerin ardından soruşturma ile bağlantılı olarak maki polis, sınavı düzenleyen Perugia Yabancılar Üniversitesi Rektörü Giuliana Grego Bolli, sınavı yapan birimin müdürü Simone Olivieri, hocalardan Prof. Stefania Spina ile sınav komisyonu üyesi Prof. Lorenzo Rocca’ya 8 aylık görevden uzaklaştırma cezalarını tebliğ ederken konuya ilişkin ayrıntılı soruşturmaların halen devam ettiği belirtildi.

Luis Suarez’in Hileli Dil sınavı

Yaz transfer sürecinde o dönem İspanya’nın Barcelona takımında yer alan ve İtalyan temsilcisi Juventus ile adı sıkça anılan Uruguaylı futbolcu Luis Suarez’in İtalyan takımı olan Juventus’a transfer olabilmesi için Avrupa Birliği dışı futbolcu statüsünden çıkması gerekiyordu.

Suarez bu durumu halletmek adına İtalyan olan eşi sayesinde İtalyan vatandaşlığı almak üzere 17 Eylül’de Perugia Yabancılar Üniversitesi’nin düzenlediği İtalyanca dil sınavına girmişti.

Sınava girişi ve kentte çok kısa süre durması ve kısa bir süre sonrada sınavının başarılı olduğunun açıklanması kamuoyunda şüpheler uyandırmıştı.

Bu şüpheler üzerine Perugia Cumhuriyet Savcılığı, Luis Suarez’in İtalyanca sınavına ilişkin soruşturma başlatmıştı. Soruşturma kapsamında iddia edilenler arasında yıldız futbolcu için sınavda hile yapıldığı, sınav içeriklerinin futbolcuya daha öncede belirtildi yer almıştı.

Söz konusu dil sınavının soruşturmaya konu olmasından çok kısa bir süre sonra Juventus, Luis Suarez transferi konusunda herhangi bir adım atmamış, Uruguaylı golcü de Barcelona’dan Atletico Madrid’e transfer olmuştu.