GÖZLER BELHANDA’YI ARIYOR

Posted by

Süper Lig kapsamında şampiyonluk yolunda yara almayı devam eden sarı kırmızılı ekip Galatasaray Sivasspor karşılaşması ardından yaptığı açıklamalar ile Galatasaray yönetimini eleştiren ve sözleşmesi tek taraflı olarak fesh edilen Belhanda’nın olmayışı takımın dengesini bozdu. Faslı golcü yetenekli orta saha oyuncusu Belhanda takım ve yer almadığı karşılaşmalarda pas yüzdesi ceza sahasına pasla kat etme ve başarılı Pas istatistikleri düşüşe geçen sarı kırmızılı ekip Galatasaray Süper Lig yarışında yeni çareler arıyor.

İSTATİSTİKLERE YANSIDI

Sarı kırmızılı ekip Galatasaray şampiyonluk yolunda yara almaya devam ederken takımın 10 numarası Belhanda’nın sözleşmesinin feshedilmesinin ardından sarı-kırmızılılar bir türlü kendine gelemedi. Sarı kırmızılı ekibin teknik direktörü Fatih Terim’in öğrencilere son bir ayda ligde göstermiş oldu en vasat performanslarından birini sergilerken Belhanda’nın olmayışı hücum hattında performans düşüklüğüne sebep oldu.

Belhanda’nın takımdan ayrılmasının ardından pas yüzdesi yüzde yetmiş altıdan yüzde yetmiş dörde düşen sarı kırmızılıların ileriye dönük pas yapma istatistiği ise 177 den 168 e düştü. Sarı kırmızılı ekipte ceza sahasına paslaşarak girme oranı ise %38’den %32 seviyelerine gerilerken ceza sahasında yapılan paslaşmalar deki başarı seviyesi %52’lerden %48’lere kadar geriledi.

Sarı kırmızılı ekipte Faslı orta saha oyuncusunun olmadığı süre zarfında Galatasaray’ın bulmuş olduğu gol sayısı az az işe giderken kalesinde görmüş olduğu gol sayısı da artmaya başladı. Hasta orta saha oyuncusu Belhanda sarı kırmızılı formayı giyerken toplamda 1486 dakikada sarı-kırmızılı ekip Galatasaray rakip fileleri 34 kez havalandırırken kalesinde 14 gol görmüştü. Yetenekli orta saha oyuncusunun sözleşmesinin feshedilmesinin ardından sarı kırmızılı ekip Galatasaray rakip fileleri 28 kez havalandırırken kalesinde 17 gol gördü.

LİG DURUMU

Süper Lig’de ezeli rakipleri Beşiktaş ve Fenerbahçe ile kıran kırana bir şampiyonluk mücadelesi veren sarı kırmızılı ekip Galatasaray oynamış olduğu 32 karşılaşmanın 19’un dan galibiyet ile ayrılırken 5 karşılaşmada rakibi ile berabere kaldı ve tam 8 karşılaşmada sahadan boynu bükük ayrılan taraf oldu. Sarı kırmızılılar rakip fileleri 62 kez havalandırırken kalesinde görmüş olduğu 31 gole mani olamadı. 34 hafta itibariyle sarı kırmızılı ekip Lider Beşiktaş’ın 8 puan gerisinde bulunurken ikinci sıradaki Fenerbahçe’nin ise 4 puan gerisinde bulunuyor.