Galatasaray Yönetimi Dünyaca Ünlü Sportif Direktör Luis Campos ile Görüşecek

Galatasaray Yönetimi Dünyaca Ünlü Sportif Direktör Luis Campos ile Görüşecek

22 Ocak 2022 0 Yazar: 4x4FutbolGuncel

Galatasaray’da bu sezon UEFA Avrupa liginde namağlup grup lideri olarak çıkan ve son 16 turuna adını yazdıran fakat süper ligde başarısız bir performans sergileyen Teknik direktör Fatih Terim ile yollarını ayırdı. Galatasaray yönetimi yollarını ayırdıktan sonra futbol şubesini yeniden yapılandırma kararı aldı ve bu konuda çalışmalar yürüten Galatasaray Başkanı Burak Elmas ve yönetimi, dünya çapında tanınırlığı olan ses getirecek bir yönetici transferine imza atmaya hazırlanıyor.

19 Ocak’ta öğle saatlerinde İstanbul’a iniş yapan Campos, Galatasaray’ın ev sahibi olarak Kasımpaşa ile oynayacağı karşılaşmayı stattan izleyecek. 57 yaşındaki Sportif Direktör, hafta içerisinde sarı kırmızılı yöneticiler ile dirsek temasında bulunacak ve masaya oturup anlaşmanın detaylarını görüşecek. Dünya futbolunda çok önemli bir yeri olan ve geniş bir futbol networküne sahip olan Luis Campos’un alınacak ve satılacak futbolcuların transferlerinde BaşkanBurak Elmas ve yönetime danışmanlık yapacağı düşünülüyor.

Luis Campos Kimdir?

6 Eylül 1964 yılında Portekiz’in Esposende kentinde dünyaya geldi. Kariyerinde daha önce Portekiz’in alt sıra takımlarında teknik direktörlük yaptı fakat bu görevde başarılı olamadı ve birçok takımı küme düşürdü. Portekiz’de bu sebeple mezarcı anlamına gelen campas lakabını aldı.

Dahasonra 2004 yılında dünyaca ünlü menajer Jorge Mendes için futbolcu izlemeye başladı. Dünyanın dört bir yanında oyuncu networkü kuran Campos, 2012’de teknik direktör Jose Mourinho’nun isteğiyle Real Madrid’de scout şefi oldu. Bir yıl sonra da Monaco kulübünde sportif direktör olarak organizasyon başına getirildi. Monaco görevi sonrasında LOSC Lille’de sportif direktör olarak görev aldı. Şu anda ise Real Madrid başkanı Fiorentino Perez’in baş danışmanlığını yapıyor.

Luis Campos’un Elde Ettiği Başarılar

Sarı Kırmızılılar, networküne katmış olduğu ve ucuza aldığı potansiyelli futbolcuları parlatıp yüksek fiyatlara satmasıyla ünlü Luis Campos, 2013 – 2018 arası görev yaptığı Monaco‘ya 337 milyon Euro, 2017 – 2020arası çalıştığı LOSC Lille’e de 170 milyon Euro kazandırdı. Türkiye’den Zeki Çelik, Yusuf Yazıcı, Burak Yılmaz ve Mustafa Kapı’yı da Lille’e götüren Campos, 19 Ocak’ta İstanbul’a gelerek sarı kırmızılılarla ilk teması gerçekleştirdi.

Monaca’do çalıştığı ve bir araya getirdiği organizasyonda 4 yılda incelemeler sonrasında takıma kattığı toplam 142,75 milyon Euro bonservis ücretiyle transfer ettiği Martial, Lemar, Fabinho, Bernardo Silva, Kondogbia, James Rodriguez, Ronny Lopes, Carillo ve Saint-Maximin gibi oyuncularınsatışından toplam 480 milyon Euro bonservis ücreti elde edildi. Monaco’ya transferden 337,25 milyon Euro kar elde ettiren Luis Campos, buradaki görevinin ardından 1 sene inzivaya çekildi. 2017’de iseLOSC Lille’e sportif direktör oldu.

Benzer bir organizasyonu burada da hayata geçiren Luis Campos’un toplam 54,9 milyon Euro’ya transfer ettiği Nicolas Pepe, Victor Osimhen, Leao, Dev Preville, Mendes ve Kevin Malcuit 225,4 milyon Euro’ya satıldı ve kulüp 170,5 milyon Euro kar elde etti. Türkiye’den Zeki Çelik, Yusuf Yazıcı, Burak Yılmaz ve Mustafa Kapı’yı da Lille’e götüren Campos’un türk oyuncular hakkında bilgisi var. LOSC Lille şampiyonluk yaşamasının ardından Aralık 2020’de Fransız kulübünden ayrıldı ve Real Madrid Baş danışmanı olarak göreve başladı.