Futbolda Gelir Vergisi Tebliği

Futbolda Gelir Vergisi Tebliği

3 Temmuz 2021 Kapalı Yazar: 4x4FutbolGuncel

Futbolda da geçerli olan 311 sayılı Gelir Vergisi Tebliği 27 Mayıs tarihinde Resmi Gazete’de yayınlandıktan itibaren yürürlüğe girmişti. Bu yeni düzenleme ile futboldaki vergi oranları Avrupa seviyelerine gelmiş oldu. Başka bir deyişle, futboldaki vergi oranları artarak %15’ten %40’lara kadar çıkmış oldu. Adeta bir dönüm noktası olarak kabul edilen bu yeni gelir vergisi düzenlemesinin tarihi ise 1 Kasım 2019 gerçekleşti.

Bu yeni gelir vergisine göre durumu ne olursa olsun yıllık kazancı 600 bin TL’den fazla olan profesyonel futbolcuların, maç başı ücret ve prim gibi gelirler de bu yeni düzenlemenin içine katıldı. Öte yandan yeni yapılan bu düzenlemeye göre %40 olan vergi zorunluluğunun %20’si oyuncunun kuübü ile futbolcunun %20’şer olarak toplamda %40 olması gerekecek. Bu konuda yapılan haberlere göre ise bazı futbolcuların menajerleri, bu durumdan haberdar olmadığı için bazı zorunlulukları yerine getiremiyorlar.

Futbolcular Vergi Mi Kaçırıyor?

311 sayılı Gelir Vergisi’ne göre bu konuda yapılan yeni düzenleme ile 1 Kaısm 2019 tarihinden sonra kulüpleri ile sözleşme imzalayan ve yıllık gelirleri 600 bin TL’nin üzerinde olan profesyonel futbolcuların tamamını kapsıyor. Yani %40’lara çekilen vergi gelirlerinin %20’sini futbolcu, %40’ını ise futbolcunun kulübü ödemek zorunda. Fakat özellikle Spor Toto Süper Lig’de gelir beyannamesi veren futbolcuların sayısı sadece 15 ve bu futbolcuların çoğu da yabancı futbolcular.

Öte yandan bilindiği üzere hem Spor Toto Süper Lig’de hem 1. Lig’de neredeyse futbolcuların tamamının yıllık geliri 600bin TL’nni üzerinde. Buna rağmen çok düşük sayıdaki futbolcuları beyanname vermesi akıllara futbolcuların gelirlerinin bilerek düşük gösterildiğini getirdi. Çünkü bazı kulüpler, futbolcularının gelirlerini 10 bin TL civaranda gösteriyor. Spor Toto 1. Lig’de ise gelir  vergisi beyannamesi veren vergisini düzenli ödeyen futbolcu sayısının ise 1 olduğu öğrenildi.

Falcao Bu Duruma Dahil Değil

Bilindiği üzere Spor Toto Süper Lig’de hatta Türkiye genelinde en çok yıllık ücret kazanan futbolcu, hiç şüphesiz 5 milyon euro. Fakat Uruguaylı futbolcu, yeni düzenlenen gelir vergisinden muaf durumda yer alıyor. Çünkü Radamel Falcao, sarı kırmızılılar ile 1 Kasımdan 2019 önce yani 2019 Eylül ayında resmi sözleşme imzalamıştı.