FİNANSAL FAİR PLAY GALATASARAY’I ZORLUYOR

FİNANSAL FAİR PLAY GALATASARAY’I ZORLUYOR

15 Şubat 2021 Kapalı Yazar: 4x4FutbolGuncel
Galatasaray Logo Duvarkağıdı

UEFA ile meydana getirilen Finansal Fair Play anlaşması bu yaz son defa uygulanacak. Sarı Kırmızılı takım Galatasaray yönetimi, Monaco’dan kiralanan Henry Onyekuru’nun 4,3 milyon Euro’sevinç bonservisini alabilmek için İngiltere Premier Ligi’nin köklü ekiplerinden West Bromwich’e kiralanan Mbaye Diagne’yi bu bedele satma planları yapıyor.

Ocak 2018’de Sarı Kırmızılı takım Galatasaray yönetiminin başına geçen ve başkanlık görevini üstüne alan Mustafa Cengiz, UEFA ile 4 senelik antak kalma imzalamıştı. Ocak ayı kış periyodu ara aktarma periyodunda satmadan bonservis harcanması yapamayan Galatasaray, çareyi ekibine takviye yapmak için kiralık oyuncu dahil etme yolunda bulmuştu.

Bu yaz aktarma döneminde Finansal Fair Play’in son defa sarı-kırmızılı kulübe uygulanacağı ortaya çıktı. Bu sürem için Monaco’dan 650 bin Euro’ya kiralanan Henry Onyekuru’nun sürem nihayetinde geçerli olan satın alma opsiyonu ise 4 milyon 350 bin Euro.

DİAGNE’NİN SATILMASI GEREKİYOR

Onyekuru için bu rakamı ödeyecek olan Sarı Kırmızılı takım Galatasaray, 4,3 milyon Euro’sevinç satış gerçekleştiremezse, Finansal Fair Play’e takılacak. UEFA listesine yazılamayacak Nijeryalı yıldızı da önümüzdeki sürem Avrupa kupalarındaki maçlarda oynatamayacak.

Sabah’ın haberine göre, sarı-kırmızılı yönetim, Onyekuru’nun bonservisine mukabil satış meydana getirmeye çalışacak ve ilk aday West Bromwich’e kiralanan Diagne. Aslan, 13 milyon Euro’ya alınan Diagne’yi 6 milyon Euro’ya satmaya hazır.

Onyekuru benzer biçimde satın alma opsiyonuyla kiralanan Mostafa Mohamed’de ise sıkıntı bulunmuyor. Mısırlı golcünün bonservisi Finansal Fair Play anlaşması sona erdikten sonrasında 2022 yazında 4 milyon dolara alınacak.

PERFORMANSI GÖZ DOLDURUYOR

Mostafa Mohamed, Ağustos 2017’den (Bafetimbi Gomis) bu yana forma giydirilmiş olduğu ilk üç Süper Lig maçında da gol atan ilk Galatasaray oyuncusu oldu. Galatasaray’da iki futbolcu, ilk defa sarı-kırmızılı formayla 11’de savaşım etti.

Sarı-kırmızılı ekibin ara aktarma döneminde ekibine katmış olduğu Gedson Fernandes ile genç oyuncu Kerem Aktürkoğlu, ilk defa bir resmi maçın başlangıç kadrosunda yer aldı.

Sezon başlangıcında ekibe katılan 22 yaşındaki kanat oyuncusu Kerem, bu sürem Galatasaray’da 11 lig, 2 Türkiye Kupası maçında sonradan oyuna dahil oldu. Gedson Fernandes ise sarı-kırmızılı formayla 1 Türkiye Kupası müsabakasında oynadı ve maça sonradan girdi.