Fenerbahçe’nin Kadro Düzensizliği

Posted by

Fenerbahçe, Spor Toto Süper Lig’in 2020 – 2021 sezonuna yapmış olduğu transfer ile oldukça iddialı başladı. İlk 7 maçta 5 galibiyet 2 beraberlik alan Fenerbahçe, daha sonra 6 maçta 4 mağlubiyet alarak arka arkaya puan kayıpları yaşamış oldu. Daha sonra 9 maçta 8 galibiyet 1 beraberlik alan sarı lacivertli takım, liderlik koltuğuna oturmayı başardı.

Fakat ardından gelen 7 maçlık bir periyotta 3 galibiyet, 1 beraberlik ve 3 mağlubiyet alan Fenerbahçe, şu anda ligin üçüncü sırasında yer alıyor. Sakatlıklar, cezalar, bireysel hatalar ve düşük performansların yanı sıra Fenerbahçe’de en çok konuşulan konulardan birkaç tanesi ise hem ideal bir 11’in oluşmaması hem de bazı futbolcuların gerçek mevkilerinin dışında oynatılması.

Zorunluluktan dolayı bazen bazı futbolcular başka mevkilerde oynayabiliyor fakat özellikle Fenerbahçe’de Yunan futbolcu Dimitris Pelkas için bu durum bir hayli ilginç bir hal aldı.

10 Numara ve Kanat Belirsizliği

Sezon öncesi transfer döneminde Yunanistan’ın PAOK takımından Fenerbahçe gelen 27 yaşındaki Yunan futbolcu Dimitris Pelkas’ın maçlarda farklı mekilerde oynatılması özellikle sarı lacivertli taraftarların oldukça fazla tepkisini çekti. Asıl mevkisi 10 numara olan Dimitris Pelkas’ın çoğu maçta kanat mevkisinde oynatılması Fenerbahçe’te olumsuz sonuçlar getirmiş oldu.

Ortaya çıkan istatistiklere göre Dimitris Pelkas’ın 10 numara pozisyonunda oynadığı 8 maçta 6 galibiyet, 1 beraberlik ve 1 mağlubiyet almayı başardı. Bu sonuçlarla sarı lacivertli takım, 19 puan toplamayı başardı. Öte yandan Dimitris Pelkas’ın teknik direktör Erol Bulut tarafından kanatta oynatıldığı 7 maçta Fenerbahçe, 5 mağlubiyet aldı.

Daha önce yaptığı bir basın açıklamasında Dimitris Pelkas’ı hem 10 numara hem de forvet arkası gibi çok yönlü oynadığı için transfer ettiklerini dile getiren Erol Bulut’un hala Yunan futbolcuyu ısrarla kanatta oynatmasının sebebi anlaşılmış değil.

Dimitris Pelkas’ın Fenerbahçe Performansı

Yaz transfer sezonunda Yunanistan’ın PAOK takımından Fenerbahçe’ye transfer olan Dimitris Pelkas, sarı lacivertli forma ile hem ligde hem de kupada 21’i ilk 11 olmak üzere 23 maça çıktı. Bu 23 maçta 6 gol ve 6 asistlik bir performans ortaya koyan 27 yaşındaki Yunan futbolcu, Fenerbahçe’nin skora katkı katan en önemli oyuncularının başında geliyor.