Fenerbahçe’de Kriz Büyüyor

Fenerbahçe’de Kriz Büyüyor

2 Kasım 2021 0 Yazar: 4x4FutbolGuncel

Süper Lig’in 11’inci haftasında İlhan Palut yönetiminde oldukça iyi bir performans göstererek ligin üst sıralarında yer alan Konyaspor’a konuk olan Fenerbahçe, sahadan 2-1 yenik ayrıldı. Aldığı bu sonuçla birlikte çıktığı son 3 maçın tamamını kaybeden Fenerbahçe, lider Trabzonspor’un 8 puan gerisine düşmüş oldu.

Sarı Lacivertlilerde oynanan oyuna dair tartışmalar devam ederken, Vitor Pereira ile alakalı endişeler de git gide artıyor. Hatırlanacağı üzere 10’uncu hafta karşılaşmasında iç sahada oynanan Alanyaspor maçında alınan mağlubiyetten sonra taraftarlar yönetimi istifaya çağırmıştı.

Fenerbahçe’de Sorun Taktik Diziliş Mi?

Fenerbahçe’nin üst üste 3 maçını da kaybetmesiyle birlikte bu sene oynanan üçlü sisteme dair tartışmalar iyice arttı. Oynanan bu sistemde birçok oyuncunun verimsizleştiğini iddia eden bir grup olmakla birlikte Vitor Pereira ve Fenerbahçe arasında kopmaya yakın olan iplerde belki de en son sorun taktik diziliş olacak.

30 Ekim tarihinde oynanan maçta sahada yer alan Marcel Tisserand ve Attila Szalai geçtiğimiz sezon 4’lü savunmada oynadığında Attila bu kadar verimli değildi ve Tisserand ise takımın gözden çıkarılan oyuncularından birisiydi.

Fenerbahçe’nin geçtiğimiz sezon en verimli hücum oyuncusu olan Enner Valencia, Konyaspor maçında da Fenerbahçe adına en verimli oyunculardan birisiydi. Mesut Özil geçtiğimiz devre arasında geldiğinde de tartışmalara neden olurken, bu sezon da bu tartışmaları durduracak bir performans göstermiş değil.

Fenerbahçe, şampiyonluğa olan hasretin getirdiği aceleyle davranmanın sıkıntılarını yaşıyor. Vitor Pereira, rotasyonu çok sevdiği ve çok fazla kullandığı bilinen bir teknik direktör olmakla birlikte, hem Fenerbahçe’nin başına geçtiği ilk dönemin sonlarında hem de sonrasında zaten üçlü savunma ile takımlarını sahaya sürüyordu.

Portekizli teknik adamın ilk döneminden referansla dünya çapında yıldızlarla sorun yaşadığını söylemek belki eksik olur ancak yanlış olmazdı. Vitor Pereira ile Robin Van Persie arasında sorunlar yaşandığı Fenerbahçe’nin ve Fenerbahçelilerin bildiği bir gerçekti.

Tüm bu bilgiler ışığında Vitor Pereira’dan şikayetçi olmak, Portekizli teknik adama neden kendisi gibi davrandığını sormaktan farksız.

Bununla birlikte Fenerbahçe yönetiminin saha dışı olayları öne sürerek hem takımın hem de taraftarların momentumunu bozması da bu üst üste mağlubiyetleri getiren bir faktör oldu.

Hırsız Da Suçlu

Tabii ki Vitor Pereira’nın eleştirilmesi gereken pek çok nokta var. Dizilişi değiştiriyor olsa da sistemi değiştirmiyor oluşu, oyuncu ilişkilerindeki olumsuz tavrı, yaşanan problemlere çözüm bulamıyor oluşu gibi pek çok konu Vitor Pereira’nın sezonun daha ilk çeyreğinin tamamlandığı bir dönemde takımdan gönderileceğine dair iddiaların artmasına neden oldu.

Peki Fenerbahçe’de Vitor Pereira takımdan ayrılırsa yerine gelecek teknik direktör her şeyi yine toz pembe mi yapacak? Amerika’dan gelen Diego Rossi, Avusturya’dan gelen Mergim Berisha gibi oyuncular hakem hatasıyla birlikte kaybedildiği düşünülen bir maçtan sonra oyuncuların ve yönetimin ellerine megafon alarak taraftarları havaalanına davet ettiği bir ortamdan, sütliman bir ortama mı geçiş yapacaklar?