Fenerbahçe-Beşiktaş Derbisinden Rakamlar

Süper Lig’in 17’inci haftasında pek çok kritik mücadele bulunmakla birlikte en çok öne çıkan maç şüphesiz teknik direktörü VitorPereira’nın geleceği ile alakalı olarak tartışmaların içerisinde yer alan Fenerbahçe’nin henüz yeni teknik direktörünü belirleyememiş olan ezeli rakibi Beşiktaş’ı ağırlayacağı maç olacak.

Bu sezon istediklerini bulamayan ve teknik direktörleri konusunda büyük bir hayal kırıklığı yaşayan iki ezeli rakibin karşılaşmasından çıkacak sonuç ligin dinamiklerini ne kadar değiştirir bunu bilmek zor ama takımların dinamiklerini tamamen yerinden oynatabilir nitelikte. Bununla birlikte iki takım arasında Kadıköy’de oynanacak maçlarla ilgili sayılara bakmak, futbolseverlerin aklında canlandırma yapabilmelerine yardımcı olabilir.

İlgi Çekici Derbi

2021/2022 sezonunda oynanan ve Fenerbahçe’nin 2-1 kazandığı maç bir kenara bırakılırsa uzun bir süreden bu yana tek sonuçlu geçen bir derbi haline dönüşen Fenerbahçe-Galatasaray derbilerinin bu durumu, alternatif olarak değerlendirilen Fenerbahçe-Beşiktaş derbisinin daha ilgi çekici olmasını sağladı.

İki takım arasında oynanan maçların heyecan seviyesinin her geçen sezon artması, Beşiktaş’ın geçtiğimiz sezon ulaştığı şampiyonluk yürüyüşüne yine bu derbide başlaması gibi pek çok etmen iki takım taraftarı adına da rekabetin dozajını arttırırken, rekabetin artık 97 seneye vardığını ifade etmek gerekiyor.

İlk kez 12 Kasım 1926 arasında oynanan Fenerbahçe-Beşiktaş derbisinde en erken gol 10 Mart 1996’da oynanan maçta Fenerbahçeli Elvir Bolic’in ayağından 21’inci saniyesinde gelmişti. İki takım arasında oynanan maçlarda en çok forma giyen oyuncu şu an Sivasspor’un teknik direktörlüğünü yapmaya devam eden Rıza Çalımbay olurken, en çok gol atan oyuncu ise Beşiktaş’ın “Baba” lakaplı oyuncusu Hakkı Yeten oldu.

İki takım arasında şu zamana kadar 353 maç oynanırken, 11 Ağustos 1974’te oynanan TSYD Kupası maçı hepsinden ayrı bir niteliğe sahip. Çünkü Beşiktaş’ın 5-4 galibiyetiyle biten bu maç, iki takım arasında oynanan maçlarda en çok golün atıldığı maç olarak tarihe geçmiş durumda.

Pancu, Bilica, Kartlar… Rekabetin Olaylı Maçları

Fenerbahçe ile Beşiktaş arasında var olan rekabetteki gerilim düzeyi en az diğer derbilerde olduğu gibi bir hayli yüksek. Pek çok maçta birçok kavga ve gerilim yaşanırken, yaşanan bu olayların neticesinde çıkan sonuçlar taraftarlar tarafından uzun süre tartışıldı ve tarihe geçti.

Bu maçlardan birisi kuşkusuz Beşiktaş’ın 2004/2005 sezonunda Kadıköy’de kazandığı 4-3’lük maçtı. Beşiktaş’ın Kolombiyalı efsane kalecisi Cordoba’nın 80’inci dakikada kırmızı kart görmesiyle birlikte heyecanı ve gerilimi artan maçta kaleye Daniel Pancu geçti ve maç Beşiktaş lehine sonuçlandı.

2009/2010 sezonunda oynanan maçta Beşiktaş’ın kazandığı penaltı kullanılmadan önce Fenerbahçe savunmacısı Bilica, penaltı noktasını kazarak iyi bir atış yapılmasına engel olmuş ve Bobo’nun kullandığı penaltıyı Volkan Demirel kurtarmıştı.

Pek çok sefer kavgalar ve gösterilen kartlar nedeniyle uzun duraklama dakikalarıyla birlikte oynanan Fenerbahçe-Beşiktaş derbisi bu sezon da nefes kesmeye devam edecek.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir