Fatih Terim’in Ardından Galatasaray’a Gelen Teknik Adamların Başarılı Olma Şansı Var Mı

Fatih Terim’in Ardından Galatasaray’a Gelen Teknik Adamların Başarılı Olma Şansı Var Mı

16 Ocak 2022 0 Yazar: 4x4FutbolGuncel

Sarı kırmızılı takımda önemli günler yaşanıyor. Son olarak, ligin 20. haftasında kendi sahasında Giresunspor’a yenilen Galatasaray’da Fatih Terim’in durumu tartışılıyordu.

Burak Elmas; 10 Ocak 2022 Pazartesi günü deneyimli teknik adam ile bir görüşme gerçekleştirdi. Bu görüşmeden beklenen bir karar çıktı. 22 Aralık 2017 tarihinden bu yana Galatasaray’ı çalıştıran Fatih Terim ile Galatasaray’ın yolları ayrıldı.

Galatasaray yeni teknik direktörüne kavuştu. Yıllardan bu yana ünlü İspanyol teknik adam Pep Guardiola’nın yardımcılığını yapan ve son olarak Brezilya’nın Flamengo takımını çalıştıran İspanyol Domenec Torrent Galatasaray’ın başına geçti. Herkesin aklında tek bir soru bulunuyor. Fatih Terim’in ardından Galatasaray’ın başına geçen hocalar başarılı olabilirler mi?

Mircea Lucescu Dönemi Nasıl Geçti?

Galatasaray; 1996 ila 2000 yılları arasında üst üste dört defa lig şampiyonu olmuştu. Buna ek olarak, 17 Mayıs 2000 tarihinde UEFA Kupası’nı kazanmıştı. Fatih Terim; bu başarıların ardından sarı kırmızılı takımdan ayrılmayı tercih etti. 2000 – 2001 sezonunda İtalya’nın Fiorentina takımını çalıştırdı.

Galatasaray; Terim’in ayrılığının ardından Rumen teknik adam Mircea Lucescu ile anlaştı. Lucescu; beklentilerin aksine çok başarılı oldu. İlk olarak, finalde Real Madrid’i yenerek Süper Kupa’yı kazandı. İlk sezonunda lig şampiyonluğunu Fenerbahçe’ye kaptırsa da bilhassa takımına UEFA Şampiyonlar Ligi’nde çeyrek final oynatmasıyla dikkat çekti. Mircea Lucescu; 2001 – 2002 sezonunda lig şampiyonluğu yaşadı. Buna ek olarak, eski yıllara kıyasla daha zayıf bir kadroya sahip olmasına rağmen UEFA Şampiyonlar Ligi’nde de başarılı maçlar çıkardı. Rumen teknik adam; 2000 – 2002 yılları arasında Galatasaray’ın başında toplam 105 maça çıktı. 63 galibiyet, 22 beraberlik ve 20 mağlubiyet aldı. 211 gol atıp 113 gol yiyerek sarı kırmızılı takıma başarılarla dolu iki sezon yaşattı.

Gheorghe Hagi Beklentileri Karşılayamadı

Mircea Lucescu’nun ayrılmasının ardından Galatasaray’ın başına Fatih Terim geçti. Ancak, deneyimli teknik adam bu defa başarılı olamadı. 2003 – 2004 sezonunun ortasında görevinden ayrıldı. Galatasaray yönetimi; takımın başına eski futbolcusu Gheorghe Hagi’yi getirdi. Rumen teknik adam; 2004 – 2005 sezonunda finalde Fenerbahçe’yi 5-1 mağlup ederek Türkiye Kupası’nın sahibi oldu. 1.5 yıllık Galatasaray kariyerinde toplam 47 maça çıktı. 32 galibiyet, altı beraberlik ve dokuz mağlubiyet aldı. Ancak, ligde şampiyon olamamasından mütevellit kendisi ile yollar ayrıldı.

Roberto Mancini Takıma Oynattığı Pozitif Futbol ile Dikkat Çekti

Fatih Terim; 2011 – 2012 sezonuyla beraber üçüncü defa Galatasaray’ın başına geçti. 2013 yılının Eylül ayında görevinden ayrıldı. Dönemin başkanı Ünal Aysal; takımın başına ünlü İtalyan teknik adam Roberto Mancini’yi getirdi. 2013 – 2014 sezonunda Türkiye Kupası’nı alan Mancini; UEFA Şampiyonlar Ligi’nde de gruptan çıkmayı başardı. 46 maçta 24 galibiyet, 13 beraberlik ve dokuz mağlubiyet aldı.