ELLE OYNAMA KURALINA IFAB’DAN DEĞİŞİKLİK

Posted by

Uluslararası Futbol Birliği Kurulu (IFAB), elle oynama kuralında değişiklik yaptı ve kuralın uygulanışı daha açık bir şekilde açıklandı. Kurul, Futbol Oyun Kuralları’nın 12. maddesinde bahsedilen fauller ve suistimaller bölümünde bazı düzenlemeler yaparak, elle oynama pozisyonlarının hatalı uygulamalar nedeniyle yanlış yorumlandığı konusunda açık bir tavır ortaya koydu. IFAB, bir futbolcunun elinin/kolunun topa her dokunuşunun ihlale yol açmadığını belirtti.

FIFA’nın yaptığı açıklamaya göre, 135. IFAB Yıllık Genel Kurulu video konferans yoluyla düzenlendi. Düzenlenen toplantıda, Futbol Oyun Kuralları’nın 12. maddesinde bahsedilen fauller ve suiistimaller bölümü bazı değişikliklere uğradı ve söz konusu kural açıklığa kavuşturuldu. Kurulun üyeleri, elle oynama pozisyonlarının yorumlanmasının hatalı bazı uygulamalar nedeniyle tutarlılığını yitirdiği konusunda fikir birliğinde bulunarak, topla gerçekleşen her el/kol temasının ihlal olamayacağını kararlaştırdı.

Bu kararla birlikte, hakemlerin maç sırasında söz konusu el/kol kıstası hususunda karar verirken muhakeme yapmayı sürdürmesi gerektiği de dile getirildi. Sonuç olarak artık bir futbolcu kazara elle oynarsa ve buna bağlı olarak takım arkadaşı gol atarsa, bu durum kural ihlali olarak sayılmayacak.

Öte yandan bir futbolcunun elini/kolunu topa doğru hareket ettirerek kasıtlı olarak topa dokunması, eliyle/koluyla doğal olmayan bir şekilde vücudunu büyüterek topa elinin/kolunun temas etme ihtimalini arttırması ve kazara bile olsa eliyle/koluyla gol atması ya da eliyle/koluyla topa değdikten sonra gol atması kuralın ihlal edildiği durumlar olarak ifade edildi.

KURALLAR 1 TEMMUZ’DA YÜRÜRLÜKTE

IFAB, futbolcuların, antrenörlerin ve hakemlerin söz konusu düzenlemelere alışması için, kuralların 1 Haziran yerine 1 Temmuz’da yürürlüğe girmesine karar verdi. Ancak federasyonlar isterse, değişiklikleri 1 Haziran’da uygulamaya başlayabilecek.

DENEMELER 2022 AĞUSTOS’UNA KADAR DEVAM EDECEK

IFAB ayrıca kafa çarpışmaları sonucu sakatlanan oyuncular için takımlara fazladan değişiklik hakkı verilmesi kuralını 2022 Ağustos’una kadar denemeyi planlıyor.

Kurul, maç sırasında kafa çarpışması sonucu sakatlık yaşayan futbolcuların, takımlarının başka değişim hakkı kalmasa da oyundan alınabilmesi ve yerine başka bir futbolcunun sahaya girebilmesi hususunda takımlara imkân vermeyi istiyor. IFAB bu imkânın kötüye kullanılmasını engelleyebilmek için ise bir takımın bu kuraldan faydalanmak istemesi söz konusu olduğunda rakip takımın da aynı kuraldan faydalanabilecek olmasının önünün açtı.