DERBİNİN ARDINDAN MOHAMED İDDİASI

DERBİNİN ARDINDAN MOHAMED İDDİASI

9 Şubat 2021 Kapalı Yazar: 4x4FutbolGuncel

Sportif Direktör Emre Belözoğlu’nun Mohamed’i oldukça istediği ama Ali Koç ve Erol Bulut’u ikna edemediği ortaya çıktı. Fenerbahçe’nin yaz aktarma dönemindeki aktarma hedeflerinden önde gelen Mostafa Mohamed, Galatasaray’a derbi galibiyetini getirdi. Fatih Terim’in ısrarla istediği Mısırlı golcü klas bir golle takımının Kadıköy’den önder dönmesini sağladı. 

Fenerbahçeli Serdar Aziz’i çalımlayarak jeneriklik bir gole imza atan Mostafa Mohamed, Galatasaray’ın hem Kadıköy’de üst üste iki sürem kazanmasını bununla beraber liderliğe oturmasını sağladı. Mert Hakan Yandaş ve İrfan Can transferlerinde Galatasaray’a çalım atan Fenerbahçe, öncesiz rakibinin elinden azca kalsın Mostafa Mohamed’i de kapıyordu.

Mohamed’i beğenen sportif direktör Emre Belözoğlu, sürem başlangıcında bu transferi gerçekleştirmek istedi sadece hocası Erol Bulut ve başkanı Ali Koç’u ikna edemedi. Bulut, tercihini Alanyaspor’dan tanımış olduğu 35 yaşındaki Papiss Cisse’den yana kullandı.

Galatasaray sürem başlangıcında Diagne’yi göndermeyi başarsaydı Senegalli golcüden gelen parayla yazın Mostafa Mohamed’i alacaktı. FFP yüzünden aktarma 5 ay gecikti. Fatih Terim’in uzun süreden beri takibinde olan Mısırlı yıldıza geleceğe yatırım gözüyle bakıldı ve 6 milyon dolarlık bütçe ayrıldı.

Güçlü fiziği ve hareketli oyun yapısıyla Türkiye Ligi’ne müsait bulunan Mohamed’i Galatasaray ilerleyen yıllarda devasa yükseklikte paralara Avrupa’ya satmayı planlıyor. Mohamed’in Salah’la beraber Mısır Milli Takımı’nda göstereceği performansa da güveniliyor.

GOL ATACAĞINDAN EMİNDİ

Zamalek’ten alınan Mohamed öncesiz rekabetin önemini biliyordu. Başakşehir maçında 45 dakika vakit alan Mohamed, derbide 11’de oynamak istediğini söyledi. Fizik olarak 90 dakikayı çıkaracağının garantisini veren Mohamed, F.Bahçe’ye gol atacağına o denli motive olmuştu ki Arda’yla idmanda tebrik provası bile yaptı.

MISIR MEDYASI ONDAN BAHSEDİYOR

Mostafa Mohamed’i attığı gol sonrası Mısır medyasında yer alan haberlerde. 23 yaşındaki oyuncu için İlk derbisinde ağları havalandırdığı, Galatasaray’ı liderliğe taşıdığının yanı sıra, Firavun’un oku İstanbul’da ve Mostafa Mohamed’in gecesi gibi haber başlıkları atıldı. Galatasaray, Fenerbahçe’yi Kadıköy’de geçen sezonun peşinden bu sene da yenmeyi başardı.

Uzun seneler devam eden hasreti geçen sürem 3-1’lik skorla sonlandıran Aslan, dün akşam ise yeni aktarma Mostafa Mohamed’in tek golüyle kazandı. Kadıköy’de galibiyeti getiren golü atan Mohamed’le alakalı ise entresan detaylar ortaya çıkıyor.

LAKABI TANK

Gomis’in ayrılığı sonrası Mitroglou, Diagne, Falcao şeklinde üst seviye yıldızları aktarma eden sadece bir türlü Fransız golcünün boşluğunu dolduramayan Galatasaray, Mohamed’in 2 maçta gösterdiği performans sonrası umutlandı.

Camia aranılan golcünün bulunduğuna inanırken, Mısırlı forvetin de kısa müddette takıma ahenk sağlamış olduğu gözlendi. Fenerbahçe’ye attığı golle galibiyeti getiren Mohamed’in ülkesi Mısır’daki lakabının Debbabe olduğu anlatım ediliyor. Oyuncunun sahip olduğu bu lakabın ise sahip olduğu güçlü fiziği ile ilgisi olduğu belirtiliyor.

Ülkesi Mısır’da ‘Debbabe’ lakaplı Mostafa Mohamed, ilk derbisinde Galatasaray’a 3 puanı getirdi. Debbabe’nin kelime anlamını Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz ‘Tank’ olarak açıklamıştı.