Beşiktaş’ta Sergen Yalçın Dönemi Sona Erdi

Beşiktaş’ta Sergen Yalçın Dönemi Sona Erdi

11 Aralık 2021 0 Yazar: 4x4FutbolGuncel

29 Ocak 2020 tarihinde Beşiktaş’taki teknik direktörlük görevine başlayan Ali Rıza Sergen Yalçın Beşiktaş teknik direktörlük görevinde 79 maçta görev aldı ve 1,84 puan ortalaması ile takımının başında görev aldı. Geçtiğimiz 2020 – 2021 sezonunda hem Süper Ligde hem de Ziraat Türkiye kupasında şampiyonluk elde etti ve geçtiğimiz sezonu çifte kupa ile kapattı.

Bu sezon ise süper ligde 14 maçta UEFA Şampiyonlar Ligi‘nde ise 6 maçta görev aldı. Süper ligin 15 maçında görev aldığı dönemde 6 maçta galibiyet almayı başarırken 3 maçta da beraberlik ile sonuçlandı. Son şampiyon Beşiktaş 6 maçta ise mağlubiyet aldı ve 21 puanda kaldı. Alınan bu sonuçlar ile Beşiktaş teknik direktör Sergen Yalçın döneminde bu sezon 9. Sırada yer aldı.

Alınan olumsuz sonuçlar ve kötü gidişat sebebiyle camianın da önünü açmak amacıyla teknik direktör Sergen Yalçın kendi isteği ile istifasını Ahmet Nur Çebi yönetimindeki Beşiktaş Yönetim Kuruluna sundu ve yönetim kurulu sunulan istifayı kabul etti.

Gönlünü verdiği siyah beyazlı camiaya imza atarken 20 bin taraftarın katılmış olduğu bir tören ile sözleşmeye imza atmıştı.

Daha herhangi bir başarı elde etmeden önce bile taraftarın sevgisini ve desteğini almıştı. Kara kartal alt yapısında futbolcu olarak yetişen ve hem futbolculuğunda hem de teknik direktörlük döneminde Beşiktaş’a büyük bir hizmet etti. Sergen Yalçın Beşiktaş teknik direktörlüğünde 679 gün görevde kaldı ve kariyerindeki ilk süper lig ve Ziraat Türkiye kupası başarısını elde etti.

Sergen Yalçın Neden İstifa Etti?

  1. Hem sezon başında sözleşme yenilenmesi döneminde hem de sezon içerisinde yönetimin desteğinin yetersiz olması hatta tabiri caizse sezon başında bile Taraftar baskısı ile sözleşme yenilendiği iddia edildi.
  2. Teknik direktör ile anlaşılmadan birçok transferin yapılması ve kendi kurmadığı bir kadro ile tekrar yarışmak zorunda kalması üstelik bu sezon bir de UEFA Şampiyonlar Liginde yarışılıyor olması
  3. İstediği tarzda forvet alınmaması orta sahaya istediği takviyelerin yapılmaması ve yine stoper bölgesinde de istediği transferlerin yapılmamış olması
  4. Beşiktaş yönetimindeki bazı isimlerin bazı teknik adamlar ile görüştüğü haberlerinin yapılması
  5. Domagoj Vida ve Atiba Hutchinson gibi bazı isimlerin sözleşmelerinin yenilenmemesini ve yerlerine sunmuş olduğu isimlerin alınmasını istemesi fakat tersine tutum sergilendiği iddiası
  6. Sergen Yalçın’ın şampiyonlar liginde oynayacakları yoğun tempolu maçlar için yaptırdığı ağır antrenmanlara oyuncu grubunun isteksiz olmaları ve antrenman ağırlığından şikayetçi olmaları

Beşiktaş’ta Aday Teknik Direktörler Kimler?

Beşiktaş Yönetimi Sergen Yalçın’ın istifası sonrasında boşalan Teknik direktörlük koltuğu için 5 tane yerli isim ve 2 tanede yabancı teknik direktör bulunduğu iddia edildi.

Gündeme gelen yerli isimler: Okan Buruk, Rıza Çalımbay, Şenol Güneş, Mehmet Özdilek ve Tayfur Havutçu oldu.

Gündeme gelen yabancı teknik adamlar ise Norwich City’de görev yapmış olan Daniel Farke ve Portekizli teknik adam Paulo Fonseca adı geçen adaylardan biriydi.