Beşiktaş’ın UEFA Şampiyonlar Ligi Performansı Dikkat Çekiyor

Beşiktaş’ın UEFA Şampiyonlar Ligi Performansı Dikkat Çekiyor

7 Aralık 2021 0 Yazar: 4x4FutbolGuncel

Siyah beyazlı takım; 2021 – 2022 sezonunda tabiri caizse kabus yaşıyor. Hem ligde hem de Şampiyonlar Ligi’nde aldığı kötü sonuçlarla taraftarlarını isyan ettiren Beşiktaş’ta Sergen Yalçın’ın görevinden istifa etmesi de yüksek ihtimal!

Temsilcimiz; Şampiyonlar Ligi grubundaki son maçında Almanya’nın güçlü takımlarından Borussia Dortmund ile deplasmanda karşılaşacak. 7 Aralık 2021 Salı gününün programında yer alan maç öncesinde Beşiktaş’ın herhangi bir iddiası bulunmuyor. Temsilcimiz; beş maçından da yenilgiyle ayrıldı. Fakat, en azından Borussia Dortmund maçını kazanarak grubu galibiyetle bitirmek istiyor. Gelin, siyah beyazlı takımın Avrupa performansına yakından bakalım!

Beşiktaş Avrupa Kupalarındaki 230. Maçına Çıkmaya Hazırlanıyor

Temsilcimiz; yarınki Borussia Dortmund mücadelesi ile beraber kulüp tarihindeki 230. Avrupa kupası mücadelesine çıkacak. Beşiktaş; 229 maçın 84’ünü kazanırken 47 maçta sahadan beraberlikle ayrıldı. Bunun yanı sıra, 98 karşılaşmada yenilen taraf oldu.

Temsilcimiz; Borussia Dortmund mücadelesi ile beraber Şampiyonlar Ligi’ndeki 50. maçına çıkacak. Beşiktaş; Şampiyonlar Ligi’nde bugüne kadar oynadığı 49 maçın 13’ünü kazanırken 9 maçı berabere bitirdi. 27 karşılaşmadan yenilgiyle ayrıldı. Beşiktaş’ın bilhassa 2017 – 2018 sezonundaki Şampiyonlar Ligi performansı dikkat çekiciydi. Monaco, RB Leipzig ve Porto ile aynı grupta yer alan temsilcimiz; bu gruptan yenilgisiz bir şekilde lider olarak çıktı. Hatta, bu performansıyla Türk futbol tarihine geçti. Bunun yanı sıra, grupta topladığı 14 puan ile de Şampiyonlar Ligi’nde en fazla puan toplayan Türk takımı olmayı başardı.

Siyah beyazlı takımın Avrupa karnesi başarılarla dolu! 1986 – 1987 sezonunda Şampiyon Kulüpler Kupası’nda çeyrek final oynayarak önemli bir başarı elde etti. Bunun yanı sıra, 2002 – 2003 sezonunda bu defa UEFA Kupası’nda çeyrek final oynayarak taraftarlarını sevindirdi. Temsilcimiz; son olarak 2016 – 2017 sezonunda UEFA Avrupa Ligi’nde çeyrek final oynamayı başardı.

Beşiktaş’ın aldığı en farklı galibiyet ise 2018 – 2019 sezonuna ait! UEFA Avrupa Ligi eleme mücadelesinde B36 Torshavn ile karşılaşan temsilcimiz; maçı 6-0 kazanarak kulüp tarihinin en farklı galibiyetini aldı. Buna ek olarak, 2007 – 2008 sezonunda UEFA Şampiyonlar Ligi’nde deplasmanda Liverpool’a 8-0 yenilerek tarihinin en farklı Avrupa yenilgisini almış oldu.

Beşiktaş Deplasman Maçlarında Başarısız Sonuçlar Alıyor

Siyah beyazlı takım; bilhassa bu sezon Avrupa kupalarında istediği sonuçları elde edemiyor. Ayrıca, takımın deplasman maçlarında galibiyeti unuttuğunu söylemek gerekir. Hatta, Beşiktaş; son 10 deplasman maçından yalnızca birisini kazanabildi. Son olarak, 2018 – 2019 sezonunda UEFA Avrupa Ligi’nde Sarpsborg’u yenebildi. Fakat, diğer 10 deplasman mücadelesinin sekizini kaybetti. İki maçta ise sahadan beraberlikle ayrıldı.

Beşiktaş; bu sezon deplasmanda Ajax’a 2-0 mağlup olarak başarısız performansını devam ettirdi. Buna ek olarak, Sporting Lizbon deplasmanından 4-0’lık yenilgi ile ayrıldı. Temsilcimiz; başarısız deplasman performansına son vermek adına gruptaki son maçında Borussia Dortmund’u yenmeyi planlıyor.