Beşiktaş’ın Sporting Lizbon Mağlubiyeti

Beşiktaş’ın Sporting Lizbon Mağlubiyeti

25 Ekim 2021 0 Yazar: 4x4FutbolGuncel

Şampiyonlar Ligi 3.haftasında temsilcimiz Beşiktaş, Portekiz temsilcisi Sporting Lizbon’u İstanbul’da ağırladı. Avrupa arenasında yoluna devam etme adına kritik bir mücadeleye çıkan Siyah beyazlılar, sahadan 4-1’lik mağlubiyet ile ayrıldı ve UEFA Avrupa Liginde devan etme şansını zora soktu.

Böylelikle Şampiyonlar Liginde henüz puan alamayan Siyah beyazlılar, 4.maçında Sporting Lizbon deplasmanına çıkacak. Siyah beyazlılar, Sporting Lizbon karşısında galip gelemez ise Avrupa’ya veda etmiş olucak.

Lizbon, Beşiktaş’ın Presini Kırdı

Şampiyonlar Ligi üçüncü maçında temsilcimiz Beşiktaş Portekiz ekibi Sporting Lizbon‘a 4-1 mağlup oldu. Maça önde pres yaparak başlayan siyah-beyazlı ekip, ilk bölümlerde başarılı bir plan ortaya koysada Lizbon’un 3-4-3’ü karşısında bu presi uygulamakta zorlandı.

Bunun temel sebebi ise Siyah beyazlıların tam saha presini birebir adam markajı ile yüksek tempoda uygulamak istemesi ve Portekiz ekibinin bu plana karşılık kanat beklerini çizgiye açması oldu ve böylelikle Beşiktaş’ın baskısını kırmış oldu.

Siyah-Beyazlılar ana planıyla kısmen başarılı olsa da oyunun ilerleyen dakikalarında takımın yüksek yaş ortalamasına sahip olması sebebiyle bu önde presi devam ettirmesi kolay olmayacaktı. Üstelik Portekiz ekibinin bu sezon en formda isimleri de sağ kanat beki Pedro Porro ve sol kanat beki Matheus Reis.

Lizbon, Beşiktaş’ın bu baskısını sağ kanattan Pedro Porro ile kırmayı tercih etti ki Porro maçın büyük bölümünde sağ tarafı domine eden bir performans ortaya koydu.

Beşiktaş’ın Batshuayi, Ghezzal ve Larin’den oluşturduğu üçlü baskı hattını, savunmadaki 3’lü hat’a iki merkez orta saha oyuncularından destek gelince sayısal olarak Beşiktaş’a üstünlük kurdu ve Sağ ve Sol kanat beklerinden hücuma çıkmayı başardı.

Üzerine Pjanic ve Alex Texeria’nın da Lizbon’un merkezdeki iki oyuncusu Palhinha ve Nunes’in temposuna yetişememesi ve birebir baskıda yetersiz kalmaları, oyun üstünlüğünü tamamen Lizbon’a geçmesinde etikili oldu.

Siyah beyazlılar, kornerden yediği iki benzer gol ile oyun üstünlüğünü kaptırdığı rakibine karşı skoru da kaptırınca maçın kilidi erken çözülmüş oldu.

Beşiktaş’ın Duran Top Sorunu

Portekiz ekibinin başarılı stoperi Coates geçen sezon şampiyonlukta 7 gollük skor katkısıyla duran toplarda etkili isim oldu. Siyah beyazlı teknik heyetin bu anlamda Coates’e önlem almadığını görmüş olduk.

Beşiktaş’ın İki benzer duran top golünü belirli dakikalar içinde kalesinde görmesi ve Dortmund maçında taçtan yediği gol Şampiyonlar ligi seviyesinde yetersiz olduğumuzun en temel göstergesi oldu.

Özellikle Avrupa kupalarında Türk takımlarımızın ve Türk milli takımımızın duran top sorunları hala devam ediyor.

Avrupa futbolunda birçok takım duran top antrenörlüğü kapsamında kulüplerine birçok çalıştırıcı alıyor. Futbolcuların birçok sistem üzerinde belirli görevleri var ve futbol artık küçük detaylarla kazanılan bir oyun haline gelmişken duran topların ne kadar önemli olduğunu ve çoğu maçta sonuca etki ettiğini görüyoruz.

Türk takımlarımızın bu anlamda bir adım atmamaları ve duran toplarda neden bu kadar etkisiz olduğumuz sorgulanması gereken bir konu oldu.