Beşiktaş Şampiyonlar Ligi’ne Veda Etti

Beşiktaş Şampiyonlar Ligi’ne Veda Etti

5 Kasım 2021 Kapalı Yazar: 4x4FutbolGuncel

2020/2021 sezonunda şampiyonluğa ulaşarak büyük bir başarı yakalayan Beşiktaş, geçtiğimiz sezon oynanan Şampiyonlar Ligi finalini iki İngiliz takımının oynamasıyla birlikte Şampiyonlar Ligi’ne doğrudan katılmaya hak kazanmıştı.

Şampiyon kadrosunu koruyan ve üzerine Miralem Pjanic, Alex Teixeira, Michy Batshuayi gibi uluslararası oyuncuları ekleyerek var olan kadroyu güçlendirmeyi başaran Kara Kartallar, sezon başında oldukça umutlu olunan Şampiyonlar Ligi macerasında felaketi yaşıyor.

Siyah Beyazlılar, 3 Kasım Çarşamba günü oynanan maçta Sporting Lizbon’a 4-0 yenilerek Şampiyonlar Ligi’nde gruptan çıkma şansını kaybetti.

Beşiktaş’ın Gücü Yetmiyor

Sezon başlangıcından 3 Kasım tarihine kadar geçen sürede Siyah Beyazlı bir taraftara nasıl hissettiği sorulsa kuşkusuz hayal kırıklığına dair kavramlar cevaba yerleşir. Çok iddialı bir kadro kurmasına rağmen Süper Lig’de halen daha ritmini bulamayan Beşiktaş, Şampiyonlar Ligi’nde ise kabus gibi bir performans sergiliyor.

Sadece Borussia Dortmund ile iç sahada oynadığı maçta iyi bir performans gösterdiği söylenebilir olan Beşiktaş, sonrasında oynadığı iki Sporting Lizbon maçı ve Ajax maçlarında seviye olarak resmen ezildi. Bu noktada çok fazla sakatlığın yaşandığı bir dönemde oynanan Ajax maçı kabul edilebilir ancak Sporting Lizbon maçlarında gösterilen performans ne Beşiktaş’a ne de teknik direktör Sergen Yalçın’ın futbol vizyonuna yaraşır bir cinsten değil.

Maçların sadece 15-20 dakikalık sürelerinde kabul edilebilir bir performans sergileyen Beşiktaş, Şampiyonlar Ligi’nde oynadığı maçlarda o kadar kolay gol yiyen ve o kadar kırılgan bir takım haline geldi ki oyuncular dahi kendilerini tanımakta zorlanıyordur.

Süper Lig’de de belirli bir istikrarı sağlamakta zorlanan Beşiktaş, 3 Kasım Çarşamba günü oynanan maçta aldığı mağlubiyetle birlikte Şampiyonlar Ligi’nden elenirken, bundan sonra UEFA Avrupa Ligi için mücadele edecek ancak gösterilen performans ve motivasyonun UEFA Avrupa Ligi’ne katılmaya da yeteceği konusunda endişeler mevcut.

Sergen Yalçın Avrupa Ligi’ni İstemiyordu

Şampiyonlar Ligi’nde son 16 turuna kalma şansı olmayan ve en iyi ihtimalle UEFA Avrupa Ligi’nde mücadele etmesi mümkün olan Beşiktaş’ta teknik direktör Sergen Yalçın, maçlar oynanmadan önce, UEFA Avrupa Ligi’nde mücadele etmeyi istemediğinden bahsediyordu.

Başarılı teknik direktör, kuşkusuz Beşiktaş’ın çıkarlarına uygun olanı yapacaktır ama takımdan daha önce kendisinin toparlanması gerektiği ortada.

Yaptığı kadro tercihleri, Şampiyonlar Ligi’nde gösterilen kötü performans ve ligde hala sağlanamayan istikrarla birlikte daha sert eleştirilere maruz kalmaya başlayan Sergen Yalçın Beşiktaş için çok önemli bir figür olduğunu hatırlamalı.

Geçmiş senelerin aksine kiralık oyuncuların kadroda kaldığı ve gerçekten ciddi güçte bir kadronun kurulduğu sezonda bu zamana kadar yaşananları arkada bırakması gereken Sergen Yalçın ve öğrencileri milli araya girmeden önce sezonun geleceğini belirleyecek maçta ligin lideri Trabzonspor’u ağırlayacak.

Beşiktaş’tan ayrılarak Trabzonspor’a geçen Abdullah Avcı karşısında maçı kaybetmesi durumunda lige erken havlu attığına dair yorumların artması kesin olan Sergen Yalçın, bu maçta nasıl bir takımı sahaya sürecek göreceğiz.