Avrupa Arenasında Galatasaray

Avrupa Arenasında Galatasaray

22 Ekim 2021 0 Yazar: 4x4FutbolGuncel

Geçtiğimiz sezonlarda Avrupa’da alınan kötü sonuçlardan sonra bu sezon kadrosuna genç ve dinamik oyuncuları katarak gelecek yıllarda Avrupa’da başarı hedefleyen Galatasaray, Uefa Avrupa Liginde 2 hafta geride kalırken grupta liderliğini sürdürüyor.

Yaş ortalaması düşük ve hareketli oyuna yatkın oyuncularıyla birlikte Lazio ve Marsilya gibi takımların temposuna ulaşan Sarı kırmızılı ekip, iki maçtan 4 puan çıkarmayı başardı. Bu maçlarda Bireysel performanslardan çok takımın direnci ön plana çıkarken Fatih Terim, genç kadronun  gelişiminden oldukça memnun.

Galatasaray, Avrupa Temposuna Ayak Uydurdu

Yeni yönetimiyle birlikte kadrosunu yenileyen Galatasaray, Avrupa’da başarı yakaladığı günlere dönmek için yeni bir strateji izleyerek ülkelerinde geleceğin yıldızları olarak görülen futbolcuları kadrosuna kattı. Aynı zamanda bir ekol oturtmak isteyen Fatih Terim 3 yıllık bir plandan bahsederek Avrupa’da başarı odaklı bir plan olduğunun sinyalini verdi.

Genç oyuncularla birlikte yeni bir oyun oturtmak isteyen Tecrübeli çalıştırıcı, rakibine göre her oyunu oynayabilen, hücumda hareketli ve direnci yüksek bir takım yaratmak istiyor ki bunu da Lazio ve Marsilya maçlarında zaman zaman gösterdi. Ligde düşük profilli takımlara karşı skoru bulmakta zorlanan Sarı kırmızılılar, Avrupa arenasında rüzgar estirdi.

Bunun en büyük sebeplerinden bir tanesi Avrupa’da kendi profiline yakın hücumu düşünen takımlarla karşılaşması. Diğer bir sebep ise ligde ceza alan Marcao’nun Avrupa maçlarında oynayabilmesi oldu.

Ligde düşük profilli takımların Galatasaray’ın oyununu bozmaya yönelik oyunları Marcao’nun olmayışı ile birlikte sorun yaratırken Avrupa’da farklı bir durum ortaya çıktı. Lazio ve Marsilya kendi futbolunu oynamak isteyen, topa sahip olmak isteyen takımlar olduğundan Sarı kırmızılıların rakiplerini bozmaya yönelik oyunu sonuç getirdi.

Kadrodaki oyuncu profillerine baktığımızda önde baskı yapabilen geçiş oyunlarında fark yaratabilecek oyuncular olduğu kesin. Bu yüzden Sarı kırmızılı takım,  savunmada açık alan bırakan Lazio ve Marsilya’ya karşı genç kadrosuyla başarılı oldu ve yüksek tempoya cevap verebildi.

Geçen sezon Şampiyonlar Liginde grubu lider tamamlamış bu sezona formda girmiş bir Lazio’dan daha fazla koşan Sarı kırmızılılar, üst düzey bir tempoya ulaştı.

Marcao, Galatasaray’ın En Kilit Oyuncusu

Marcao’nun Avrupa maçlarında oynayabilmesi de taktiksel açıdan oldukça önem taşıyordu. İlk haftalarda performansıyla eleştirilen Nelsson, Marcao’nun gelişiyle birlikte Lazio maçının en iyilerinden birisi oldu.

Geriden oyun kurmaya dayalı bu oyun planında yüksek top tekniği ve baskıdan kolay sıyrılabilen Marcao, Galatasaray’ın hücum gücünün en önemli parçası. Savunmadaki başarılı müdahaleleriyle Lazio’nun kontra ataklarını bitiren ve bloklar arasına attığı dikine paslarla takımını hücuma kaldırmayı başardı. Avrupa Liginde 1.hafta tamamlandığında bu performansıyla haftanın takımına seçilmeyi başardı.