Aslan Galatasaray Yeni Sezona Hazırlanırken

Aslan Galatasaray Yeni Sezona Hazırlanırken

10 Ağustos 2021 Kapalı Yazar: 4x4FutbolGuncel

Galatasaray, oldukça yoğun bir yaz sezonu geçirdi. Hem transfer süreci hem de UEFA lig maçları takım için zorlayıcı birer etmen oldu. Yeni transferlerle takımın yaş ortalaması düşürülmeye çalışılırken dinamik ve başarılı bir kadro kurulmaya özen gösteriliyor. Dinamik ve yaş ortalaması düşük bir kadro ile Galatasaray, gelecek sezon mutlak galibiyeti göğüslemek istiyor.

Kadronun İncelenmesi

Galatasaray, geçen sezonlarındaki galibiyetlerinde birbirine benzer kadro yapılanması kurdu. Sağ kanatın her zaman çok önemli olduğu takımda, ipi daha çok Belhanda, Feghouli ve Mariano göğüsledi.

Merkezde ve sol tarafta olan oyuncular ise ikili kadrolar halinde tabela değiştirme konusunda çok maharetliydi. Henry Onyekuru – Mbaye Diagne gibi ikililerin zamanla takımdan gitmesi yüzünden bu yapılanmanın eksikliği Babel gibi bire bir tehditte iyi olan oyuncular devreye girdi. Bunu da orta sahada Taylan ve Gedson’ın yanı sıra Emre Akbaba koşucu olarak tamamladı. Cicaldau’nın transferi ise yeni sezonda bu taktiğin uygulanmak istendiğini akıllara getirdi.

Cicaldau’nun orta sahadaki yüksek isabetle şut yüzdesine ve kaliteli gol vuruşlarına sahip olması Rumen oyuncuyu kadroda aranan isim haline getiriyor. Kafa vuruşlarında da başarılı olan orta saha oyuncusuna bir eş henüz bulunamadı. Bu konuda yeni bir transfer gündeme gelebilir.

Rumen oyuncunun yanı sıra orta sahada Taylan, Berkan ve Aytaç bulunurken Taylan tek başına daha verimli bir iş çıkarıyor. Berkan ise pas koridorlarına başarılı bir şekilde girerken gelecek vaad eden isim olarak anılıyor.

Yeni Aslanlar Nasıl

Uzun vadede Cicaldau ve Taylan’ın bir arada oynaması için Gedson Fernandes gibi bir tamamlayıcıya ihtiyaç duyuluyor.

Teknik direktör Fatih Terim’in sık sık tekrar ettiği ve başarılı olunan hücum planında bek kullanımı öne çıkıyor. Galatasaray, rakibi orta sahada kümeleyen kanat oyuncuları yerini beklere bırakıyor ve savunma arkası paslarla gol hazırlığı yapılıyor. Mariano’nun tabela değiştirme gücünün yanı sıra 2 bek transferi yapılarak beklerin atletizmi ve savunma yönü ortaya çıkarıldı. Bu isimler ise Patrick Van Aanholt ve Sacha Boey.