Ali Sami Yen’in Vefatının 70. Yılı

Türk sporunun önemli isimlerinden ve aynı zaman Galatasaray’ın kuruusu olan Ali Sami Yen, vefatının 70. yıl dönümünde unutulmadı. Ünlü yazar ve dilbilimcinin oğlu olan Ali Sami Yen, 20 Mayıs 1886 tarihinde İstanbul’da doğdu. Galatasaray Lisesi’nde eğitimine başlayan ve siyaset ve spor alanındaki gelişmeler ile yakından ilgilenen Ali Sami Yen, sınıf arkadaları ile birlikte futbol kulübü kurmak istedi.

Bu bağlamda, 1905 yılının Ekim ayında arkadaşları ile birlikte Galatasaray Kulübü’nü kuran Ali Sami Yen, aynı zamanda kurucu üye ve başkan oldu. Ali Sami Yen ve arkadaşlarının kurmuş olduğu Galatasaray Kulübü’nün amacı ise Türk olmayan takımları yenmek olarak belirlendi.

Hem zarif ve hem de kuvvetli oyun stili ile Galatasaray’da orta sahanın önemli isimlerinden biri olan Ali Sami Yen, 1907 senesinde Kadıköy takımı ile oynanan ve 3 – 0 kazandıkları maçta ayağı kırıldı. İyileştikten sonra sahalara geri dönen Ali Sami Yen, artık eski performansını gösteremediği için futbol kariyerini sonlandırdı.

14 yıl başkanlık yaptı

Galatasaray Kulübüne kuran ve ilk başkanı olan Ali Sami Yen, sarı kırmızılılarda 1905 – 1918 yılları arasında ve bir de 1925 yılında olmak üzere toplamda 14 yıl başkanlık yaptı. O dönemdelerde 1. Dünya Savaşı’nın yaşanması ve Osmanlı İmparatorluğu’nun durumu göz önüne alınınca Ali Sami Yen, başarılı bir başkanlık dönemi geçirdi. Ayrıca sadece Galasaratay Kulübü ve futbol ile ilgili değil aynı zaman farklı spor türlerinin gelişimleri için de çalışmalar yaptı.

Bu bağlamda Ali Sami Yen, A Milli Futbol Takımı’nın teknik direktörü olan ilk kişi oldu. Bilindiği üzere Türkiye, FIFA üyeliğinin ardından ilk olarak 26 Ekim 1923 yılında Romanya ile karşı karşıya geldi. İstanbul Taksim Stadyumu’nda oynanan bu maçta, teknik direktör Ali Sami Yen önderliğindeki Türkiye, rakibi Romanya ile yenişemedi ve mücadele 2 – 2 berabere sonuçlandı.

TİCİ ve TMOK başkanlığı

Ali Sami Yen daha sonra 1922 yılında kurulan Türkiye İdman Cemiyetleri İttifakı’nın, 1906 – 1930 yılları arasında ise Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’nin başkanlıklarını yaptı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir